ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Jaromír (*16.04.1882 - †24.04.1952)

­­­­

Moudrý Engelbert

  • láskyplný román

Společensko-psychologický román přibližuje život českého maloměšťanstva a venkovské inteligence na konci 19. a začátku 20. století.
Děj je tragikomický a líčí jímavý osud knížecího nadlesníka Čeňka Engelberta, uzavřeného citovou katastrofou, ze které vychází hrdina jako apatický přemýšlivec, žijící mimo čas a prostor.
Román má hluboký společenský význam: Pravý život je boj a činnost - v tom je aktuální výzva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1990 (8. vydání). Doslov napsal Blahoslav Dokoupil, kresby nakreslil Zdeněk Mlčoch. Počet stran: 411. ISBN: 80-202-0032-0.

OBSAH:

Lesní rada Čeněk Engelbert, zaměstnaný na panství majorátního pána, hraběte Joachima Hielgersdorf-Bonplandeho v Libodřicích ve východních Čechách, měl pohnuté mládí, jež osudově utvářela žena. Jako mladý lesní adjunkt prožil chvíle vášně se sličnou Etelkou, mladistvou chotí starého hraběte; z tohoto poměru se zrodil dědic panství Armand.
Engelbert Etelku už nespatřil, zato se brzy oženil s mladou, vášnivou a výbušnou Hedvikou "Vikou" Masopustovou, dcerou správce hraběcí slévárny.

I Vika měla své předsvatební zkušenosti. Zamilovala se v Itálii do dobrodružného italského důstojníka Luigiho a zavčas se doma zbavuje následků své lásky.
Manželé zatajili sice romány své minulosti, ale tato se přihlásila sama...
Vika, navyklá přepychu a společnosti, se začíná v odlehlé lesní samotě heřmanické myslivny brzy nudit. Povahy manželů se různí. Engelbert je člověk střízlivé práce, Vika plná romantických snů a touhy po renesanční Itálii.

Pozvolné odcizování urychlil Luigi, jenž se Vice opět ohlásil svými dopisy. Osamělému Engelbertovi se zase jasní obraz vzdálené Etelky a malého Armanda. K udržení vztahu nestačí již ani poslední pouto tělesných styků.
Engelbert poznává u Viky náruživost i vášnivost lásky a straní se jí. Staré poklesky se mstí - rozvrátily manželství, jež již bylo jen maskou zdvořilosti.

Hedvika prchla do Itálie, a tak v heřmanické myslivně zůstal Engelbert sám - přemítá, pracuje, věnuje se dobrým skutkům... Stal se poustevníkem, panicem - brahmánem. Hledal a našel moudrost života.

"Kdo ženy nemá, pečuje o to, což je Páně, a kterak by se líbil Pánu. Kdo však manželku má, pečuje a drásá se věcmi tohoto hmotného světa, aby se zalíbil ženě. Jsi-li k ženě přivázán, nehledej rozvázání. Ale jsi-li ženy prost, nehledej ženy."

Snad i Hedvika dospěla k vlastní životní moudrosti, vystudovavši lékařství na curyšské univerzitě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 30.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaromír John - Moudrý EngelbertMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­