ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kříž Jan (-)

­­­­

Hvězdy pro světlušky, žabičky a vlčata

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR v Praze roku 2001 (1. vydání). Náklad: 6500. Počet stran: 64. ISBN: 80-86109-55-0.

OBSAH:

V této poměrně útlé publikaci seznamuje autor naše nejmenší s hvězdářstvím a astronomií. Vše začíná na táboře, kdy skauti a skautky prosí staršího Akélu, aby jim (a hlavně malým) vyprávěl, co která hvězda znamená a do jakého patří souhvězdí. Že tato souhvězdí si pojmenovali již ve starověku a že se podle vycházejících souhvězdí určoval zahradnický rok.

Snad každý si pokládá otázky typu: co je to padající hvězda, jak jsou hvězdy daleko a jak jsou staré, kolik je na nebi všech souhvězdí, jaké se k nim vážou příběhy a legendy...

Tak jako dnes my, tak i lidé v pradávných dobách vzhlíželi k noční obloze. Dnes se ve velkoměstech nacházejí hvězdárny a planetária, jež ohledně vesmíru říkají i promítají mnoho. Avšak ve městě těchto hvězd neuvidíme tolik jako třeba na táboře na paloučku či u babičky a dědy na venkově. Důvodem je světelné znečištění. V ideálních podmínkách lze vidět pouhým okem přes pět tisíc hvězd. Nás učili se orientovat podle Severky neboli Polárky, která je nejjasnější hvězdou Malého vozu. Ten je zase v těsné blízkosti Velkého vozu, jenž patří do souhvězdí Velké medvědice atd.

A tak se v příručce pro nejmenší děti dočítáme, co je to sluneční soustava, jaké vidíme planety na obloze, co to jsou hvězdy, meteoroidy a meteority...a pak hlavně i o oněch legendách, které souvisejí s bájemi a legendami starověkého Řecka a Říma. Kdo by neznal Persea, Herkula, Dia, Pegase, Andromedu nebo Oriona? Přinejmenším si řeknete, že jste to už přeci jen někde slyšeli. Není zapomenuto i na naši matičku Zemi, Měsíc a nejjasnější hvězdu Slunce.

V poslední části knihy, tedy úplně vzadu, čeká naše maličké příjemné překvapení v podobě křížovek, osmisměrek, šifer a podobných zábavných hříček, týkajících se - jak jinak - hvězdářství a astronomie.

Úplně na závěr si můžete projít malý slovníček pojmů, prameny a literaturu, ze kterých bylo čerpáno a samozřejmě výsledky testů/křížovek i samotný obsah knihy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 10.09.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Kříž - Hvězdy pro světlušky, žabičky a vlčataMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­