ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vocel Jan Erazim (*23.08.1802 - †16.09.1871)

   
­­­­

Labyrint slávy

  • básnický cyklus z roku 1846, v němž autor rozebírá teorie o původu Slovanů v souvislosti s archeologickými nálezy
  • protějšek Goethova Fausta

Epický básnický cyklus na faustovské téma, jehož děj se odehrává krátce po bitvě u Lipan (1434).

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal nakladatel J. Otto roku 1898. Počet stran: 304.

OBSAH:

Husitský bakalář Jan Kutenský upíše zlému duchu Duchamorovi svou duši za služby k oslavě českého národa a 10 let blahého života.

Když se dozvěděl o smrti svého otce, jenž byl usmrcen od Táborů, zřekne se husitství a oddá se vědě a radovánkám.

Oživující vliv na něj má schovanka jeho matky Lidmila. Ta se přestrojí za panoše, provází Jana a chce ho vymanit z neblahého Duchamorova vlivu.

Jan chce poznat osudy svého národa a příčiny jeho útrap a neštěstí. Duchamor ho začaruje v dávného pohanského předka, který se zoufale, ale marně brání vnikajícímu křesťanství.
Jakmile nabyl opět své původní podoby, naplněn byl hořkostí nad osudem svých předků. Duchamor jej odnese na obrovském mraku k západu Slávy. Jan je svědkem zkázy baltských Slovanů, říše velkomoravské, bojů Rusů s Tatary i Srbů s Turky.
Podle Duchamorova názoru budou Slované zachráněni, odhodí-li národnost a víru. Mají přijmout světoobčanství a místo náboženství úctu k přírodě a hmotě.

Jan se vrátí do Prahy. Do jeho domu se vloudí kněz Martin, jenž se chce Janovi pomstít za odpadlictví. Místo Jana ale zabije Lidmilu, jež se přestrojila do jeho šatů...

Jan se zříká Duchamora. Odcestuje do Mohuče, kde přepisuje Písmo svaté. Andělé ve snu mu zjeví tajemství sestavování liter a Jan se stane vynálezcem knihtisku.
Duchamor ho varuje, že se jeho vynálezu zmocní jiní, jenže pak se na bílém obláčku zjeví Lidmila, zapudí Duchamora, políbí Jana a zvolá: "Věčná láska tebe vykoupila, vykoupí též národ tvůj!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 21.10.2019

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Erazim Vocel - Labyrint slávyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­