ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Botto Ján (*27.01.1829 - †28.04.1881)

­­­­

Smrť Jánošíkova

Vrcholná básnická skladba slovenského klasika doplněná o drobné vlastenecké básně.
Smutek, který vyplývá z básně, je výsledkem porevolučního zklamání. Autor vyjádřil zklamání a pocity rezignace štúrovců po revoluci. V lidmi opěvovaném Jánošíkovi viděl živelnou vzpouru proti nelidskému útlaku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tatran v Bratislavě roku 1984 (3. vydání). K vydání připravil J. Marták, doslov napsal C. Kraus. Počet stran: 202.

STRUČNÝ OBSAH:

Celá skladba je rozdělena do devíti zpěvů.

Děj začíná předzpěvem. Jánošík s chlapci jdou "po zboji" (jsou zbojníci). Báseň nezachycuje celý život, ale až jeho tragický konec.

Jánošík je polapen díky zradě Gajdošíkově a staré baby, která mu hodila hrách na pod nohy a křičela, aby ho sekali do pasu a přetnuli čarovnou žilku. Ve vězení přemýšlí o svém životě a osudu. Uvažuje, kdo více zabíjel, jestli on nebo jeho kati, chodil "po zboji", aby naučil pány netýrat, aby zbavil lid těžké nevůle a aby byl na svobodě. Poté je Jánošík popraven, protože povel přivážející milost se zpozdil.

V posledním devátém zpěvu se Jánošík ocitá ve světě víl a žení se pro vždy s jejich královnou. Stává se nezranitelným v říši podsvětí.

Rozsudek nad Jurajem Jánošíkem byl vykonán 17. března 1713, byl zavěšen na hák za levé žebro na popravišti Šibeničky v Liptovském Mikuláši.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 24.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Smrť Jánošíkova, Smrť Jánošíkova (2), Smrť Jánošíkova (3)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Výpisek Smrť Jánošíkova ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Ján Botto - Smrť JánošíkovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­