ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Botto Ján (*27.01.1829 - †28.04.1881)

­­­­

Smrť Jánošíkova

Vrcholná básnická skladba slovenského klasika doplněná o drobné vlastenecké básně.
Smutek, který vyplývá z básně, je výsledkem porevolučního zklamání. Autor vyjádřil zklamání a pocity rezignace štúrovců po revoluci. V lidmi opěvovaném Jánošíkovi viděl živelnou vzpouru proti nelidskému útlaku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Tatran v Bratislavě roku 1984 (3. vydání). K vydání připravil J. Marták, doslov napsal C. Kraus. Počet stran: 202.

STRUČNÝ OBSAH:

Celá skladba je rozdělena do devíti zpěvů.

Děj začíná předzpěvem. Jánošík s chlapci jdou "po zboji" (jsou zbojníci). Báseň nezachycuje celý život, ale až jeho tragický konec.

Jánošík je polapen díky zradě Gajdošíkově a staré baby, která mu hodila hrách na pod nohy a křičela, aby ho sekali do pasu a přetnuli čarovnou žilku. Ve vězení přemýšlí o svém životě a osudu. Uvažuje, kdo více zabíjel, jestli on nebo jeho kati, chodil "po zboji", aby naučil pány netýrat, aby zbavil lid těžké nevůle a aby byl na svobodě. Poté je Jánošík popraven, protože povel přivážející milost se zpozdil.

V posledním devátém zpěvu se Jánošík ocitá ve světě víl a žení se pro vždy s jejich královnou. Stává se nezranitelným v říši podsvětí.

Rozsudek nad Jurajem Jánošíkem byl vykonán 17. března 1713, byl zavěšen na hák za levé žebro na popravišti Šibeničky v Liptovském Mikuláši.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 24.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Smrť Jánošíkova, Smrť Jánošíkova (2), Smrť Jánošíkova (3)
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Výpisek Smrť Jánošíkova ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Ján Botto - Smrť JánošíkovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)