ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Chase James Hadley (*24.12.1906 - †06.02.1985)

   
­­­­

Co je lepší než peníze


KRÁTCE O AUTOROVI:

James Hadley Chase je jedním z nejvýznamnějších představitelů anglické detektivní školy. Narodil se jako René Brabazon Raymond v Londýně v roce 1906, pracoval nejprve jako velkoobchodník s knihami, napsal více než 90 detektivních titulů. Jeho první detektivkou byla Žádné orchideje pro paní Blandishovou (napsaná byla v roce 1938, zatímco titul s názvem Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou – jeho kritiky nejvíce ceněné dílo - je až z roku 1996) měla u čtenářů obrovský úspěch. Zemřel v roce 1985.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Co je lepší než peníze [What's Better Than Money], v překladu Libuše Burianové-Hasenöhrlové vydalo v roce 1997 nakladatelství Ametyst.

DĚJ:

Děj knihy je rozdělen na dvě části, mezi kterými je 11 let.

Jeff Holliday-Gordon je ve válce zraněn - jizva na obličeji od granátu, nepokračuje ve studiu stavebního inženýrství a odjíždí do L.A., kde se živí jako klavírista v baru. Seznámí se s Reinou, která utíká před Wilburem, který ji chce zabít. Udala jej policii za vraždu a Wilbur si jde odsedět 11 let. Reina krásně zpívá, ale je feťačka a Gordonovi ukradla peníze. Gordon chce jednak své peníze nazpátek, jednak chce vydělat na jejím hlase. Ale aby mohla zpívat, musí se vyléčit, a na to je potřeba peněz, proto Gordon s Reinou vykradou trezor. Ovšem nachytá je policista, kterého Reina na útěku zastřelí. Ještě než policista zemře, stačí dát kolegům popis Gordona. Ten utíká z L.A. domů, tam dostuduje a děj pokračuje po 11 letech.

V té době Gordon, který vystupuje pod svým jménem Holliday, dostal milionovou zakázku na stavbu mostu - je šťastně ženatý a slavný: vystupuje v televizi, jeho fotografie jsou i v novinách, kde ho také Reina pozná, vydírá ho a chce 60.000 dolarů ve splátkách. Holliday jí dá dvě splátky a potom se rozhodne ji zabít. Zjistí, že Reina žije v Santa Barbaře s Mandonem, kterého policie hledá za krádeže. Holliday nemá pro Reinu další peníze, protože jeho manželka měla vážnou autonehodu, má poranění mozku a on svoje peníze dal lékaři, aby ji zachránil. Wilbur se dostal zpět z vězení a Holliday mu práskne, kde je Reina. Nakonec ho chce vydírat policista, který vyšetřuje vraždu Reiny (při žárlivé scéně se poprali s Wilburem o nůž), ale Holliday vydírání vyhraje, protože policista by měl co ztratit, on sám je na dně, ztratit může jen svobodu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 25.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
James Hadley Chase - Co je lepší než penízeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­