ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jahelka Ivo (*18.07.1954)

Ceska posta    
­­­­

Když se smějí paragrafy


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Madagaskar
Rok vydání: 1994
Počet stran: 180
Ilustrace: Jiří Winter-Neprakta

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Narozen roku 1954, advokát v Jindřichově Hradci. Známý folkový písničkář. Roku 1986 vydal svou první LP desku "Soudili se", kterou následují další - "Ať žije spravedlnost", "Výpis z rejstříku lásek", "Veselá revoluce", "In flagranti".

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Píseň. Básnická skladba určená ke zpěvu. Je uzpůsobena spojení s hudbou - má většinou zpěvný, rýmovaný verš. Písně se dělí na lidové a umělé.

Balada o slepičí tragédii v obci Horní Dvorce
Byli dva sousedé. Jeden z nich, Franta, choval slepice a ty běhaly k Vencovi a kálely mu před dveřmi. Občas to už Venca nevydržel a poslal na ně svého psa, ale slepice byly rychlejší a utekly dírou v plotě. Až Venca jednou dostal nápad. Z okna vyhodil na nezatvrdlý beton pšenici a zavolal na slepice. Slípky přiběhly a začaly zobat a za chvíli se nemohly hnout z místa. Potom Venca zavolal na Fanouše, ať si jde ty slepice vyprostit. Jenže slepicím už nebylo pomoci, tak jim musel Venca zakroutit krkem.

Balada o krejčím Karasovi
Krejčí Karas seděl v hospodě a bědoval, jakou má hroznou manželku. Když už si něco vypil, tak dostal nápad, že se jako oběsí, aby svou ženu vylekal a ona na něj byla milejší. Sešil si kšandy a kolem krku si uvázal prádelní šňůru. A po chvíli přišla manželka a když ho uviděla, tak ji ranil infarkt. Najednou někdo zazvonil a přiběhla sousedka. Uviděla, že jsou všichni mrtví a začala krást šperky a porcelán. Krejčí byl rozčílený a když se k němu obrátila zády, zabil ji. Potom utekl pryč a chtěl si zajistit nějaké alibi, ale zapomněl si sundat šňůru a to byla chyba!

CITÁT Z KNIHY:

Balada o mikrovlnné troubě
Jak tak radost narůstala v jejím srdci širém,
rozřízlo vzduch zahoukání policejních sirén.
Jedno už je dneska jisté - dovnitř vběhli policisté,
hned si vzali na mušku Jeřábkovic bábušku.
"Das ist skandál," volali, a "vierzig tausend Schilling,"
bábě troubu odňali a pěkně do ní šili,
to je tedy ku zlosti, co to našla za dar -
- na měření rychlosti policejní radar!
Zadara, zadara nedali radara,
nedali radara jí zadara!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Truhliik, 28.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Případ nudisty Bédi Šulisty
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivo Jahelka - Když se smějí paragrafyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­