ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Abediová Isabel Nasrin (*03.03.1967)

   
­­­­

Isola

  • pro mládež

Dramatický příběh skupiny mladých lidí, dobrovolně a pod dozorem všudypřítomných kamer uvězněných na opuštěném ostrově.
Vera a dalších jedenáct mladých lidí se účastní filmového projektu, při kterém mají strávit tři týdny na neobydleném ostrově v brazilských vodách. Každý z nich se pro to rozhodl z nějakého osobního důvodu. Po celém ostrově jsou rozmístěny kamery a na účastníky natáčení čeká překvapení. Hra na vraha. Jeden z nich získá v tajném losování roli vraha a své oběti odstraňuje tím, že je v nestřeženém okamžiku uchopí za levý loket a odvede na tajné místo, odkud se lapený vrací domů a pobyt na ostrově tím pro něj končí. Propletenec vztahů, nervozita z neustálé přítomnosti kamer a dětská, poněkud morbidní hra má posloužit jako materiál pro nový film slavného německého režiséra, který vše sleduje z míli vzdáleného majáku. Ten je také připraven zasáhnout, kdyby hrozilo jakékoli nebezpečí. Ukáže se ale, že ani tvůrce projektu nemá vše tak úplně pod kontrolou. I na něj čeká překvapení. Jednoduchá hra se začíná nebezpečně komplikovat...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Víkend v Praze roku 2010. Z německého originálu Isola přeložil Lukáš Novotný. Počet stran: 269. ISBN: 978-80-7222-671-9.

OBSAH:

Je jich dvanáct a dostali šanci stát se herci ve filmu natáčeném na opuštěném ostrově. I když ne všichni sáhli po této příležitosti, jen aby dosáhli hereckých úspěchů. Někdo měl úplně jiné důvody, proč odjel jen se třemi věcmi na malý tropický ostrov u pobřeží Brazílie.
Sedmnáctiletá Vera přijela do Brazílie, aby se pokusila najít svou sestru a další sourozence. Narodila se totiž v chudinské čtvrti Ria de Janeira a její starší sestra využila příležitosti k tomu, aby své sestřičce zajistila nový a lepší domov, čímž se stalo Německo.

Na první pohled se zdá, že dvanáct mladých lidí čeká idylických 21 dní v ráji. Ale brzy jsou všichni vtaženi do zvláštní hry, kterou vymyslel režisér. Je to hra na vraha a oběti. Vrahem je jeden z nich a nikdo neví kdo. Své oběti má nepozorovaně chytit za levý loket a odvést je do tajné skrýše, kam pro ně přijede někdo z vedlejšího ostrova, na kterém je štáb, který sleduje dění na ostrově. Tím vypadává ze hry a odjíždí domů. Mladí lidé se nestihnou ani pořádně seznámit a už někteří z nich mizí...

Hra se bohužel vymkne kontrole, jeden mladík umírá a všechno ukazuje na Sola, který si s sebou na ostrov vzal svého psa a je to režisérův syn. Nikdo teď neví, komu má věřit a komu ne... Vera je od začátku do Sola velmi zamilována, ale občas má zvláštní pocit, který vyvolává jeho podivné chování. Solo se do Very také zamiloval a jeho podivné chování se vysvětlí velice nečekaně. Ukáže se totiž, že všechny důvody k vraždám se ukrývají v minulosti - režisér velmi miloval svou ženu a ta čekala dvojčata, avšak při porodu druhého chlapečka žena zemřela. Režisér si jednoho chlapce nechal a druhého, kterému nemohl odpustit smrt milované ženy, dal do sirotčince. Solovo dvojče má v plánu pomstu otci, jenž si tak krutě pohrál s jeho nevinným životem.
Na ostrově měl pomocníka - krásnou blondýnku, která pomáhala uskutečnit jeho plány na pomstu a sama byla vražednicí, což Solovo dvojče nedokázalo, a tak sám spáchal sebevraždu. Takže hra skončila a zůstaly po ní dva zmařené životy...

Vera našla svoji sestru, která věděla vše o životě své malé sestřičky, kterou kdysi vložila do rukou dvou turistů. Veřin adoptivní otec jí totiž posílal fotky a dopisy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danishka, 24.12.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Isabel Nasrin Abediová - Isola







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­