ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Allendeová Isabel (*02.08.1942)

   
­­­­

Sépiový portrét

Román Sépiový portrét je volným pokračováním příběhu Dcera štěstěny. Jeho pozadí tvoří politické události v Chile odehrávající se během 2. poloviny 19. století (Pacifická a občanská válka). Vnučka hlavní hrdinky z předchozího dílu, Elizy Sommersové, a čínského lékaře Tao Čchiena, Aurora del Valle, rekonstruuje příběh svého dětství, objasňující noční můry, které ji od určité doby sužují. Klíč k nim nalézá postupně, po řadě spletitých životních událostí. Narozena v San Francisku, žila Aurora nějaký čas po smrti své matky Lynn, která porod nepřežila, v domě své babičky Elizy a jejího muže Tao Čchiena. Od jejích pěti let ji vychovávala Paulina del Valle, teta Aurořina otčíma Severo del Valle (manžel Nívey a otec Clary z románu Dům duchů), s níž Aurora přesídlila do Chile. Aurora líčí osudy svých příbuzných a vypráví i o svém nevydařeném a nešťastném manželství i o své vášni dívat se na svět skrz objektiv fotoaparátu. Její příběh zároveň výstižně zachycuje cestu mladé ženy k vnitřní svobodě a nezávislosti.

Děj se odehrává v letech 1862 až 1910 v Kalifornii a v Chile, kde v tomto období probíhá Pacifická a občanská válka. Příběh ze svého pohledu vypráví Aurora del Valle, avšak je velmi dlouhý a začíná mnohem dříve, než se sama Aurora narodila. Její život byl plný tajemství, co se týče jejích rodičů a rodinných vztahů. Aurora se v knize snaží převyprávět osudy svých blízkých a dospět k rozluštění původu nočních můr, které ji doprovázejí od dětství. Román je rozdělen na tři části.

První část (rok 1862-1880) popisuje, co předcházelo narození Aurory. Jako první se nabízí osud Pauliny del Valle. Byla to opravdová "žena činu". Nechyběla jí podnikavost a její smysl pro obchod přinesl rodině veliké bohatství a v San Francisku i dobré postavení. Dalším hrdinou je Severo del Valle, Paulinin synovec, který k ní a jejímu manželovi Felicianovi Rodríguezovi de Santa Cruz y del Valle přijede studovat. Severovo dětství v Chile po smrti jeho otce je problémové, jeho ultrakonzervativní rodina Del Valle jej tedy posílá na převýchovu do Kalifornie. Severo se učí právníkem, pomáhá své tetě s obchody a taky se zamiluje do Lynn Sommersové, nejkrásnější sanfranciské modelky, na kterou má vzpomínky už z dětství. Mladá a naivní Lynn se slepě zamiluje do Matíase, Paulinina syna, jenž ji využívá kvůli sázce s přáteli. Když se po čase zjistí, že Lynn je těhotná, Matías s výčitkami svědomí zbaběle utíká do Evropy a toho využívá Severo. Utěšuje Lynn, navštěvuje její rodinu a nakonec jí nabízí sňatek, protože jeho láska k Lynn překonala lásku ke snoubence Nívey, jeho sestřenici v Chile. Lynn, vědoma si toho, že jako svobodná matka by byla zatracováná, Severovu nabídku přijímá. Bohužel krásná Lynn po porodu brzy umírá a Severo, naprosto zničený a odhodlaný odejít bojovat do války za svou vlast a zemřít, přenechává Lynninu dceru Auroru na výchovu u jejích prarodičů, Tao Čchiena a Elizy Sommersové.

Ve druhé části (léta 1880 až 1896) se jako první objevuje Severo v Pacifické válce, kde přichází o nohu a po jejím skončení se vrací domů, kde si nakonec vezme sestřenici Níveu, velmi inteligetní a liberální ženu. Eliza Sommersová mezitím přivádí Auroru k její druhé babičce Paulině, jelikož její manžel zemřel a ona se vydává pohřbít jeho tělo do Číny. Zbytek dějě popisuje dětství Laj-Ming (Aurora) s Paulinou, která byla už také vdovou, protože Feliciana ranila mrtvice. Paulina se vdá za svého sluhu Frederika a spolu s Aurorou se stěhují do Chile. Zde časem vypukne občanská válka, ale Paulinino postavení a vliv chrání celou rodinu. Aurora mezitím roste a po čase přijíždí Matías mající syfilis, připraven zemřít a přiznat Auroře, že je její otec. Tím se jí odhalí většina záhad, avšak stále ji straší její noční můry.

Ty se jí podaří rozluštit až ve třetí části (1896-1910), kdy se opět setkává s babičkou Elizou, která jí líčí příčinu smrti dědečka Tao Čchiena, které byla Laj-Ming jako malá svědkem, a ta ji pronásledovala ve snech až do dospělosti. V této poslední části románu doplétá Aurora pavučinu rodinné historie. Babička Paulina umírá, Laj-Ming popisuje své nešťastné a pošetilé manželství, svého milence a vášeň ve fotografování. Je svobodná a nezávislá, na konci příběhu nachází sama sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Přečíst tuto knihu do konce pro mne bylo poměrně obtížné. Jak sama autorka na začátku varuje, příběh je plný odboček a často ztrácí nit. Při čtení mi často docházela trpělivost, v ději jsem se ztrácela a připadal mi zmatený. Na druhou stranu jsem se dobře dokázala vžít do života v 19. století. Představit si krutosti válek, které probíhaly v Chile a problémy tamějších lidí. Příběhy Aurořiných příbuzných byly zajímavé, občas smutné a mnohokrát reálné. I když nešlo o můj neoblíbenější žánr, kniha mě velmi zaujala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendeliina, 12.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Isabel Allendeová - Sépiový portrétMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­