ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martineková Hilke "Hilly" (*09.09.1977)

Ceska posta    
­­­­

Med v hlavě, marmeláda v srdci

  • autorka napsala román na základě vlastních zkušeností

Tilda má už vlastní rodinu, když začne pozorovat, že se její otec chová zmateně. Připomene jí to dědečka, s nímž prožila krásné dětství, přestože trpěl Alzheimerovou chorobou.
Tilda vzpomíná, jak se svým dědečkem, jenž onemocněl Alzheimerem, prožila naplno s láskou a se smíchem každou chvíli. Dnes žije poklidný život s manželem a dvěma dětmi, jen jako by během dospělosti odložila samu sebe. Navíc s obavou sleduje, že její tatínek začíná být trochu zmatený. Tilda tedy opráší nejen vzpomínky, ale i svůj život...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Metafora v Praze roku 2020 (1. vydání). Z německého originálu Marmelade im Herzen přeložila Miroslava Hnízdilová. Počet stran: 270. ISBN: 978-80-7625-088-8.

DĚJ:

Příběh se odehrává roku 2017 v Hamburku, kde hlavní hrdinka Tilda žije s manželem Philippem a dětmi Maxem a Käthe. V průběhu času s obavou zjišťuje, že její otec Niko začíná být zmatený - tu zapomene na schůzku s vnukem, pak horečně hledá modré sako, aby našel lístek s odevzdáním saka do čistírny. Tilda při té příležitosti vzpomíná na dědečka Amanda, který onemocněl Alzheimerovou chorobou.
S nejlepší kamarádkou Smyllou se vydá do Benátek, aby si připomněla vzpomínky na dětství, kdy podnikla na vlastní pěst poslední výlet s dědečkem právě do Benátek, kde byli s babičkou Margarethou a jednou jí chtěli město ukázat.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, zvláště proložení příběhu vzpomínkami na dědečkovu zhoršující se nemoc očima jedenáctileté dívky.
Poutavý příběh, který pohladí po duši, ale zároveň čtenáře přiměje přemýšlet nad realitou života, jakým způsobem nemoc blízkého člověka dokáže ovlivnit celou rodinu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 02.01.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Hilke "Hilly" Martineková - Med v hlavě, marmeláda v srdciMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­