ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andronikova Hana (*09.09.1967 - †20.12.2011)

   
­­­­

Zvuk slunečních hodin

Kompozičně propracovaná rodinná sága je soustředěna kolem postavy vypravěče Daniela Kepplera, narozeného ve 30. letech 20. století, a kolem osudů jeho rodičů.
Příběh začíná příletem americké rodiny do Colorada, kde se ubytuje v penzionu paní Vanierové. Brzy se dozvídáme, že hlava rodiny, Daniel Keppler, je z Čech a že jeho otec Tomáš pracoval jako stavitel pro Baťu. Baťa ho poslal pracovat do Indie, a tak se před námi rozvíjí zajímavý děj, viděný Danielovýma dětskýma očima. Matka Ráchel je Židovka a zná dobře indickou mytologii, proto Danielovo dětství provází řada legend a pověstí. Rodina se vrací do Československa těsně před německou okupací a nestačí už uprchnout. Ráchel jde do transportu, syn Daniel se v posledním roce války musí skrývat. Shodou okolností se ukáže, že majitelka penzionu, paní Vanierová, prožila válku v koncentračních táborech právě s Ráchel - a tak se syn konečně dozvídá o osudu matky...
Debut Hany Andronikové byl hodnocen jako vyzrálý, čtivý a přitom kultivovaný román, který přirozeným způsobem spojuje několik rovin (Baťův Zlín, Indii třicátých let, poválečnou Ameriku), časových pásem a žánrů. Kniha získala v roce 2001 "Literární cenu Knižního klubu" a v roce 2002 byla oceněná "Magnesií Literou" v kategorii objev roku.

DĚJ:

Současnost, Amerika.
Rodina Daniela Kepplera, syna českých rodičů, jede na silvestrovskou dovolenou na lyžování. Jsou ubytováni v penzionu paní Anne, původem Češky. Vypráví si navzájem své životní tragické příběhy.

Třicátá léta, Indie.
Tomáš Keppler odjede se skupinou Baťových mužů do Indie stavět nové továrny zlínského obuvníka, zanechávaje svou milovanou manželku Ráchel doma. V Indii objevuje krásy, ale i problémy jiné civilizace, a jelikož je Tomášova práce na dlouhou dobu, Ráchel se k němu s jejich ročním synem po roce přidají. Celá rodina žije relativně poklidným životem v Indii, kterou si všichni zamilovali.

Baťův Zlín
Když je synu Danielovi přibližně osm, rodina se vrací do Zlína. Je naplánováno, že Tomáš pojede s celou rodinou do Brazílie stavět nové Baťovy továrny, což se hodí, protože je těsně před obsazením. Rodina nakonec nestihne uprchnout ze země před uzavřením hranic, a tak jim začínají krušné časy. Tomáš je nejdříve vězněn, poté začíná omezování práv Židů - Ráchel-Židovka a Daniel-míšenec musí zůstat doma. Nakonec je Ráchel povolána do Terezína.

Válka. Terezín.
Ráchel se setká v koncentračním táboře s Aničkou (paní Anne) a záhy se z nich stanou přítelkyně. Společně jsou deportovány do Osvětimi a prožívají hrůzy koncentračních táborů. Po deportaci do pracovních táborů na konci války jsou vysvobozeny americkými vojáky.
Daniel, jakožto židovský míšenec, má být deportován, když dosáhne určitého věku. Tomáš, rozhodnut ochránit svého syna za každou cenu, přestaví kumbál v domě na tajný ukryt pro Daniela, v němž se asi rok úspěšně skrývá.

Konec války.
Ráchel zemře při převozu do Prahy. Anička se vyrovnává se svou nově nabitou svobodou a se ztrátou všech svých příbuzných a přátel. Seznámí se s americkým vojákem, se kterým opustí Evropu a usadí se ve Spojených státech.
Tomáš s Danielem rezignují na opětovné shledání s Ráchel a po čase odjedou do Ameriky také. Tomáš velmi brzy zemře a Daniel zůstane sám. Najde si manželku a s ní získá novou rodinu.

ZAŘAZENÍ:

Kniha má více dějových linií. Jednak současnost v Americe, poté Baťův Zlín a Indii ve třicátých letech, na kterou navazuje válečná doba. Navzdory tomu, autorka napsala své dílo v roce 2001.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Anička, později paní Anne, je Židovka. V mládí pracuje v obchodě svých příbuzných s látkami a učí se šít. Vše se změní, když vypukne válka. Aničce zůstala jen teta Ester, která drží v Terezíně na protest hladovku a brzy umírá. V koncentračním táboře najde Ráchel, matku Daniela, a velice se k ní upne. Stanou se z nich přítelkyně navždy a od té doby od sebe nejsou odděleny. Cestují spolu po všech pracovních i koncentračních táborech a Anička Ráchel opustí jen na louce, kde Ráchel pravděpodobně zemřela.
Anička je velmi hezká, proto se stane obětí mnoha Němců, ale i její vedoucí v Osvětimi ji využívá, i když ji má ráda.
Po válce má Anička velký problém vyrovnat se se svou novou svobodou a trpí depresemi. Když zjistí, že ztratila všechny příbuzné, je z toho zcela zdrcena a po cestě domů v Plzni omdlí. Naštěstí ji zachrání americký voják, který ji zahrnuje tolika pozornostmi, že si ho nakonec vezme a odjede s ním do Ameriky. Podle paní Anne byla Evropa prokletý kontinent. V Coloradu si otevře hotýlek, ve kterém se setká s Danielem.

DOPORUČENÍ:

První část knihy se věnuje jen Indii a vztahu Tomáše a Ráchel.
Druhá část příběhu je velmi smutná, protože líčí velmi detailně život v koncentračních táborech. Dozvídáme se také, že útrapy Židů neskončily s poražením Německa, že jejich návrat do společnosti nebyl jednoduchý a byl často doprovázen depresemi a pocity viny přeživších.
Styl psaní, velice originální, by mohl možná někomu vadit, protože je velmi volný: různé příběhové linie nebo myšlenky s přímou řečí se mísí dohromady, nad čímž je třeba se zamyslet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 30.04.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Hana Andronikova - Zvuk slunečních hodinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­