ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Duby Georges (*07.10.1919 - †03.12.1996)

­­­­

Věk katedrál: umění a společnost 980-1420

Vývojové trendy evropské křesťanské společnosti i myšlení a jejich odraz v rozvoji architektury a výtvarného umění v 10. - 15. století.
Publikace je volným pokračováním autorova spisu Umění a společnost ve středověku. Je to úvod do studia dějin a umění středověké Evropy. Je chronologicky rozdělen na tři kapitoly charakterizující autorem stanovené členění středověku na tři údobí, symbolicky nazvaných obdobím klášterů (980-1130), katedrál (1130-1280) a paláců (1280-1420). Každá obsahuje stručný popis společenských změn daného období a jejich reflexi ve výtvarném umění a duchovní kultuře. Studie je doplněna barevnou obrazovou přílohou, úvahou o ikonografii vrcholného středověku a rejstříkem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2002 (1. vydání). Z francouzského originálu Le temps des cathédrales přeložila Zora Jandová. Počet stran: 332. ISBN: 80-7203-418-9.

OBSAH:

Georges Duby, který byl vlivným francouzským historikem zaměřeným na dějiny středověké společnosti, umění a kultury, se ve své knize zabývá nejrůznějšími otázkami z historie středověké (nejen) západní Evropy, zaměřuje se na umění a na sociální život.

Kniha je rozdělena do tří částí, které nesou názvy Klášter, Katedrála a Palác. Každá část se věnuje jinému historickému období, Klášter je ohraničen léty 980-1130, Katedrála 1130-1280 a Palác 1280-1420.

Klášter je autorem vnímán jako nositel vzdělání a kultury, kterou financovali převážně panovník a feudálové chtějící si zajistit boží přízeň, jistou dobu viděl středověký člověk klášter také jako jediné místo, kde se lze doopravdy přiblížit k Bohu. V této části se autor dále zabývá otázkou, jaký byl vztah panovníků a feudálů k náboženství, a naopak tím, jak křesťanství postupně upravovalo svůj vztah k rytířům. Věnuje se i obyvatelům klášterů, mnichům samotným.

V části o katedrále, kterou autor vidí jako odraz konkrétní doby a myšlení lidí, kteří v ní žili, je vylíčeno například to, jak umělecká výzdoba zrcadlí vztah člověka k Bohu (díky tomu, že středověký člověk prostřednictvím učení Dionýsa Areopagity viděl Boha jako věčné světlo, můžeme v těchto církevních stavbách pozorovat hru světelných paprsků).

Poslední část, Palác, začíná ve 14. století, kdy došlo k velkému přelomu. Po řádění moru nastal velký demografický pokles, jenž paradoxně způsobil soustřeďování individuálního bohatství a růst životní úrovně. Autor popisuje, jak se kultura začala vymaňovat z církevního vlivu a laicizovala se, a jak umění stále více iniciovali zástupci světské moci.

Publikace je průřezem středověkou kulturou, společností, architekturou a filosofií. Jde o více či méně souvislý příběh, který pomyslně prochází třemi hlavními body - klášterem, katedrálou a palácem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 27.06.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Georges Duby - Věk katedrál: umění a společnost 980-1420Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­