ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Eliot George (*22.11.1819 - †22.12.1880)

   
­­­­

Silas Marner

  • podtitul: Tkadlec z Raveloe
  • George Eliot je pseudonym anglické spisovatelky, novinářky a překladatelky Mary Anne Evansové

Román anglické prozaičky 19. století působivě líčí morální konflikt dvou světů, světa chudého venkovského tkalce a světa vesnické šlechty.
Silas Marner, jemuž jeho nejlepší přítel ublížil křivým obviněním z krádeže, přichází do bohaté vesnice, aby tu v ústraní dále pracoval. Ve své opuštěnosti se upíná jedině na práci a na hromadění peněz, lidí se čím dál více straní. Peníze mu někdo ukradne a tkadlec propadá zoufalství, brzy však nalezne poklad nový, opuštěné dítě, které přijme za vlastní. Dítě ho znovu přivádí mezi lidi a naučí ho jim důvěřovat. Později se najde i tkalcovo zlato, vysvětlí se okolnosti jeho uloupení a o dívku se přihlásí její pravý otec, bohatý statkář. Dívka však odmítá k němu odejít a zůstává i nadále mezi prostými lidmi, u tkalce, jenž ji vychoval.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1989 (3. vydání). Z anglického originálu Silas Marner: The Weaver of Raveloe přeložila Kateřina Hilská, ilustroval Lubomír Anlauf. Počet stran: 214. ISBN: 80-205-0090-1.

OBSAH:

Silas Marner žil původně v Lantern Yard. Toto městečko však opustil, když už neměl žádný důvod pobývat tam dál. Jeho sekta ho neprávem vyloučila, nejlepší přítel ho zradil a žena, jíž si měl vzít za manželku, ho po nepříjemném sledu událostí odmítla. Proto odešel do dalekého kraje, kde se usadil v Raveloe.

Jako tkadlec se tam dobře uživil. Jeho jediným zájmem byla právě jeho práce a získané peníze, které každou noc přepočítával. Žil na okraji vesnice a s nikým se nebavil. Byl to samotář a lidé ho považovali za podivína. Měl takové zvláštní záchvaty a mnozí se ho kvůli nim báli.

Jeho život se změnil, když mu jediné štěstí života vzali. Ukradli mu totiž peníze. Lépe řečeno ukradl mu je Dunstan Cass, ale to tehdy nikdo nevěděl. My jako čtenáři však známe dokonce všechny příčiny takového jednání. Vše začalo tím, že si od bratra Godfreye půjčil peníze, které však patřily jejich otci a které bylo nutno nyní vrátit. Dunstan, černá ovce rodiny, jenž holdoval alkoholu, však žádné peníze neměl. Godfrey mu tedy dovolil prodat svého nejmilejšího koně. Cestou však kůň zemřel. Když se Dunstan vracel s nepořízenou domů, zastavil se v prázdné chalupě Silase Marnera a ukradl tam všechny peníze. Od té doby se vůbec neukázal, ale nikdo si to díky Dunstanově povaze s tímhle zločinem nespojoval.

Tkadlec byl z toho velmi nešťastný, ale zanedlouho našel na svém prahu malé dítě, holčičku se zlatými vlasy, a ta vynahradila jeho ztrátu. Nedaleko našel také její mrtvou matku. Nikdo kromě Godfreyho nevěděl, kdo ta žena byla a Godfrey záměrně mlčel. Byla to totiž jeho žena a jeho dítě. Vzal si ji však jen z hlouposti, ani ji nemiloval a vše tajil, protože on byl ze vznešené rodiny a ona velmi chudá. Godfrey miloval jinou ženu, a to Nancy Lammeterovou, kterou si teď mohl vzít za manželku.

Malou holčičku vychovával tkadlec a díky ní se jeho život razantně změnil. Začal se se všemi bavit, seznámil se s místním náboženstvím a jeho štěstím nebyly už peníze, ale jeho nová dcera Eppie. S její výchovou mu pomáhala sousedka, paní Winthropová, která měla syna Arona.

Po šestnácti letech se v kamenolomu našla mrtvola Dunstana a u ní všechny ztracené peníze Silase. Godfrey to bral jako znamení a přiznal se své manželce Nancy k dítěti. Společně dítě mít nemohli, a tak si Nancy myslela, že by bylo dobré, aby s nimi Eppie žila. Ta považovala za svého jediného otce tkalce, který ji vychoval a kterého milovala nade vše, a tak s nimi žít odmítla. Vzala si Arona a žili ještě společně se Silasem na okraji vesnice...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 05.02.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
George Eliot - Silas Marner







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)