ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bengtsson Frans Gunnar (*04.10.1894 - †19.12.1954)

­­­­

Zrzavý Orm - Plavci na západ

- první díl

Kniha o podnikavém vikingském náčelníkovi. Dobrodružství, která on a jeho přátelé zažijí na svých výpravách na západ, jsou někdy až k popukání, ačkoliv kulisu jim obvykle tvoří řinčení mečů, třeskot štítů a svištění oštěpů.

Románem Zrzavý Orm proslul Frans Gunnar Bengtsson, švédský spisovatel a esejista. Román zachycuje Dánsko v období kolem roku 1000, tedy dobu, kdy vyjížděly vikingské drakkary plenit anglické, irské, normandské a hispánské břehy a zároveň dobu pronikání křesťanství do severských zemí...

Žil takhle jeden sedlák Toste, jenž bydlel se svou manželkou, třemi dcerami a dvěma syny, Oddem a Ormem. Další tři synové mu již zahynuli. Toste se často vypravoval na loupežné výpravy do Irska, kam jezdil s početnou flotilou a se svým synem Oddem. Jednou v létě Toste a Odd odpluli na výpravu a Orm zůstal jako každý rok doma.
V to léto se také náčelník Krok rozhodl uspořádat loupežnou výpravu, připlul k vesnici, kde bydlel Orm a jal se loupit ovce. Orm se spolu s ostatními vydal ovce bránit, přitom byl ale zajat, a tak se dostal na loď, na níž obeplul polovinu své cesty...
Na lodi se Orm nakonec se všemi spřátelil. Společně s ostatními se tak plavil dál vstříc očekávané kořisti.
Poklidně se plaví, jenže potkají jutské lodě a rozhodnou se je přepadnout. Na jedné z nich vypukne bitka, při níž je jeden shozen do moře a vyloven Krokovou posádkou.
Plují dál, až doplují do Ramirovy říše, kde po velké bitvě vyhrají a odvezou si bohatou kořist. Několik dní po vyplutí jsou však přepadeni, mnoho lidí z Krokovy posádky je zabito a přežije pouze hrstka, jež však upadne do otroctví. Zajetí je zavede do Cordóby, která byla v té době centrem cordóbského chalífátu. Děj se totiž odehrává v době, ve které byl takřka celý Pyrenejský poloostrov okupován muslimy, a Orm a jeho přátelé se setkávají se zcela jinou kulturou a náboženstvím - islámem. Po několika letech se jim podaří zmocnit se lodi a uprchnout. Spolu s lodí získají i muslimy uloupený křesťanský zvon, díky němuž nabudou přízně mnichů na malém ostrově na severu, kam se za dobu jejich nepřítomnosti počala šířit křesťanská víra.
Během další cesty k domovu prožil Orm a jeho přítel Toke řadu dobrodružství, například pobyt na dvoře krále Haralda Modrozuba, kde se zamiloval do jedné z jeho dcer, Ylvy, jíž však zatím nezískal a odplul domů. Zde se shledal už pouze se svou maminkou, Åsou.
Hned však příštího jara se vypraví na cestu do Anglie, kde po vyplenění Haraldova sídla a jeho zabití žije v té době Ylva pod ochranou biskupa. V Anglii se zúčastní několika potyček, přijme křesťanství a s pomocí Boží se nakonec šťastně shledá s Ylvou a odpluje s ní domů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruki, 07.03.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Frans Gunnar Bengtsson - Zrzavý Orm - Plavci na západMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­