ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saganová François (*21.06.1935 - †24.09.2004)

   
­­­­

Zrcadlo

Román se odehrává v Paříži dnešních dnů v divadelním prostředí. Sybila Delreyová a Francois Rosset jsou milenci, žijí spolu již dlouho v bytě na Montparnasse a spoluvytváří divadelní hry. Sybila je překládá ze slovanských jazyků, její kořeny spadají do Prahy a Francois jí pomáhá.
Nyní Sybila přeložila hru mladého českého autora a spolu s Francoisem jí chtějí uvést v divadle Opera. Toto divadlo vlastní Henri Berthomieux se starší bývalou herečkou Mounou Vogelovou, která se na vrcholu své herecké kariéry provdala za německého boháče. Ten jí zemřel a ona se vrátila do Paříže, koupila půlku divadla Opera a spolu s Henrim rozhodují o tom, co se bude uvádět.
Sybila s Francoisem vejdou do divadla prezentovat svou novou hru a cestou jeho chodbami se před velkým zrcadlem pomilují. Henri a Mouna však jejich hrou nejsou nadšeni.
Z divadla se domů vrátila pouze Sybila, Francois šel flámovat a když ráno nenašel ani v kapse své milenky žádné peníze, zavolal Mouně, že s ní chce prodiskutovat divadelní hru. Byl pozván k Mouně domů a skončili v posteli. Mouna je totiž viděla milovat se před zrcadlem na chodbě divadla a chtěla to s Francoisem také vyzkoušet.
Domů přišel Francois zcela sklíčený, měl výčitky svědomí, o to větší, když to byla opět Sybila, kdo sehnal práci, aby mohli dál žít. Začala pracovat v kulturní rubrice jednoho pařížského časopisu. V práci ale musí setrvat až dlouho do noci a Francois se doma nudí, přijal tedy pozvání od Mouny na večeři. Večeře se nepovedla, Francois se vymluvil na bolest hlavy a Mouna byla zklamaná.
Sybila odlétá do Německa na interview se světovým baletním mistrem, Francois je doma sám, nemocný ve studeném bytě a Mouně a mu nabídne azyl ve svém pokoji. To Francois přijímá s radostí a je u ní 2 dny, až se docela vyléčí. Za tyto strávené dny mu Mouna podepíše smlouvu na hru a zaplatí zálohu. Za peníze koupí Francois, stižený výčitkami svědomí, Sybile autíčko, které si vždycky tolik přála. Cena auta však ve svém konečném důsledku bude vysoká, nejen v milostném románku Mouny s Francoisem, ale i v tom, že Mouna trvá na tom, že se hra musí přepracovat. A přepracovává ji sama se svým milencem. Ze hry se stává komedie. Francois zamilovaný do Mouny (která je o více než 20 let starší než on) již není obezřetný a přepis hry zapomene v autě.
Román tak dospěl ke svému závěru. Sybila vyhodila Francoise z bytu a Mouna se nechá zapírat, protože o volného chudého milence už nemá zájem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 08.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý den, smutku
-Zrcadlo
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
François Saganová - ZrcadloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­