ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bertelegniová Erica (*16.05.1997)

   
­­­­

100 přání

Je nedělení odpoledne a skoro třináctiletá Aurora Bílá právě vešla do knihkupectví, jehož prodavačka umí...létat! A nejen to, taky čarovat! Aurora díky ní zjistí, že pod jejím milovaným městem Římem se nachází vedení světa kouzel, a aby o něm nikomu neřekla, dostane od jeho královny velkolepý dar: 100 přání! 99 z nich však musí splnit ostatním a jen to poslední může být její.
Aurořin život, předtím poklidný a plný knížek, se obrátí vzhůru nohama a nic už není jako dřív. Kvůli bláznivým přáním kamarádů a zákeřným přáním mladšího bratra se dostává z jednoho průšvihu do druhého, čeká ji domácí vězení i karbanátková bitva ve školní jídelně, ale také magický výlet do Paříže, spousta legrace a možná i první láska... Co si asi bude Aurora v závěru tohoto kouzelného dobrodružství přát? Bude dál jenom přihlížet snům ostatních, nebo se stane hrdinkou toho svého?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2014 (1. vydání). Z italského originálu 100 incanti přeložila Zdeňka Strigaro. Počet stran: 257. ISBN: 978-80-7462-705-7.

DĚJ:

Tato kniha pojednává o 13leté dívce Auroře Bílé. Jednoho dne se prochází po Římě, když náhle narazí na jedno malinké knihkupectví se jménem Magika. Jenže to nebylo jen tak obyčejné knihkupectví, nýbrž kouzelné! Bylo viditelné jen pro ty, kteří umí čarovat či ovládají jiné podivuhodné věci.

Aurora se uvnitř zeptá, kde mají oddělení fantasy pro mládež, načež jí prodavačka odvětí, že všude kolem ní... Poté se jí zalíbí kniha, která však byla úplně na té nejhořejší polici, proto poprosí dívku (Veroniku), která stála vedle ní, aby jí pomohla onu knihu sundat. Dívka pro ni bez mrknutí oka vylétla a v pohodě ji Auroře podala. Aurora omdlí...

Když se probudí, zaslechne, jak si dvě osoby nad ní povídají:
"Jak jsem měla vědět, že je to smrtelnice, nebudu přece u každého provádět signál. Ani nevím, jak se sem dostala!" řekla Veronika.
"Já to taky nevím, jak ten nápis mohla vidět. Ale budeš ji muset odvézt ke královně," pověděla na to druhá žena, která jí zprvu radila, kam má jít.
"Už se probouzí..." pronese Veronika.

Po probuzení je Aurora Veronikou odvedena pod Řím, kde sídlí královna nadpřirozených bytostí.
Když Veronika vyřkne jakási kouzelná slova, vejdou do místnosti s velkým stříbrným trůnem, na němž sedí sama královna. Veronika jí přizná svou chybu a královna jí přikáže, aby tedy Auroru obdarovala...

Jdou proto do jiné místnosti, kde jí Veronika dá moc splnit sto přání, přičemž to sté bude jen a jen Aurory. Pak jí řekne, že se budou scházet každý týden, aby jí Aurora ukázala, jak se jí daří.

Když Aurora dorazila domů, bylo už deset hodin večer. Mamka seděla s hlavou mezi koleny a plakala, otec byl u telefonu a aniž by se s někým rozloučil, zavěsil. Pak došel rychlým krokem k Auroře a ptal se jí, kde byla tak dlouho, když má večerku v devět hodin!? Vymluvila se na to, že se jí zastavily hodinky, ale to vlastně byla pravda. Mamka jí pověděla, že táta už volal policii... Pak si šla lehnout, byl to náročný den.

Postupně splnila spoustu přání: výlet do Paříže, kamarádce pusu s klukem snů pod Eiffelovou věží, výhru ve volejbale, karbanátkovou bitvu ve školní jídelně... A jaké bylo to sté přání? To si přečtěte v knize.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka je zajímavá, ale také napínavá. Určitě doporučuji si ji zakoupit, třeba také někde najdete své tajné knihkupectví!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nikyška, 08.02.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Erica Bertelegniová - 100 přáníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)