ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sinn Dieter (*19.09.1931)

   
­­­­

Mona Lisa

Mona Lisa pocházela z velice vážené starousedlé florentské rodiny. Otec Anton Maria jí brzy zemřel a matka Caterina zemřela o dva roky později. Od té doby žila Lisa se svým bratrem Francescem v domě svého dědečka Mariotta Rucellaie, jenž byl zdatným bankéřem a úzce spolupracoval s rodem Medicejských. Lisa Medicejské často navštěvovala a zamilovala se do Giuliana de Medici, který byl jen o rok starší. Po čtyři léta s ním trávila prázdniny v jejich venkovském sídle. Ale roku 1494 byli Medicejští Florenťany vyhnáni ze země. O rok později byla patnáctiletá Lisa provdána svým dědečkem za Francesca del Gioconda, majitele továrny na zpracování hedvábí. Francesco byl několikrát zvolen buonuomem, to jest radním Signorie ve Florencii. Byl velice hrubým a žárlivým manželem. Rád si přihnul ze svého džbánu, kde měl vždy připravené své oblíbené víno - trebbiano. Ale na druhou stranu splnil své manželce vše, co jí na očích uviděl. Lisa byla jeho třetí ženou. Z prvního manželství měl dceru Dianoru, se kterou Lisa dobře vycházela.

Roku 1503 přijel do Florencie se svými žáky jedenapadesátiletý Leonardo da Vinci. Přišel ze služeb Cesara Borgii, a proto ho lidé nepřijali vlídně. Předseda rady Soderini trval na tom, aby byl Leonardo udán jako zvěd a zrádce. Niccolo Machiavelli, který znal Leonarda již dříve, dokázal, že Leonardo dostal práci. Měl vymalovat Radní síň, nějakou slavnou bitvou. Lisa a Dianora se také byli podívat, jak Mistr pracuje. Lisa však nadšena nebyla. Leonardo si vybral "Bitvu u Anghiari". K boji tu nedošlo, byl zabit jeden člověk a to svou vinou. Bylo ujednáno příměří. Tím si pány radní proti sobě ještě více popudil. Všichni chtěli velkou bitvu, kde Florenťané zvítězili.

Jednoho dne navštívil Leonarda jeho nevlastní bratr, notář a správce majetku rodiny Medicejských. Přinesl zakázku od Giuliana de Medici. Žádal portrét mony Lisy. Lisa dostala dopis, kde je žádána, aby se nechala portrétoval pro Giuliana. K dopisu byla přiložena báseň, kterou Giuliano napsal pro Lisu. Protože Francesco Medicejské nesnášel, rozhodla se, že se nechá namalovat tajně. Podplatila svého kočího Carla, aby mlčel. Po první návštěvě u Mistra byla Lisa zklamána. Myslela, že ji začne hned malovat, ale on si ji jen prohlížel.
Na zasedání Signorie se hovořilo o tom, kde bude stát socha Michelangela Buonarrotiho "David". Zeptali se i Leonarda da Vinciho a ten v zájmu zachování mistrovského díla považoval za vhodné, aby byl "David" umístěn v Loggia della Signoria. Soderini ale nakonec rozhodl, že "David" bude stát na náměstí před Signorií. 18. května 1504 byl "David" odhalen a předán veřejnosti. Když byla socha zbavena plátna, vylétly ze skupinky mladých lidí kameny a úlomky sádry. "Davida" zasáhl jeden úlomek, ale mramor, ze kterého byl vytesán, přežil bez jediné známky úhony. Michelangelo se teď stal ještě více ostýchavějším a zachmuřenějším.

Mezitím Leonardo dokončil práci na kartónech a přistoupil k malbě v Radní síni. Soderini protější stranu síně zadal Michelangelu Buonarrotimu. Tím z toho udělal senzaci. Dva sokové se měli střetnout. Leonardo pilně pracoval, chtěl svou malbou ukázat nesmyslnost války. Před dokončením svého díla chtěl zrychlit schnutí a rozdělal pod freskou oheň. Ale barvy začaly stékat. Všechno bylo marné. Zničil své dílo. Michelangelo se rozhodl pro slavnou bitvu "U Casciny". Poté, co Leonardo zničil své dílo, Michelangelova práce na fresce poněkud ochabla, protože neměl s kým soupeřit.

Žák Leonardův, Salai, namaloval kopii mony Lisy a draze ji prodal notáři. Notář předal tuto kopii Giulianovi, který byl z obrazu velmi zklamán. Celé město si šeptalo, že Lisa chodí tajně k malíři. Jen Francesco to nevěděl a doslechl se o tom až poslední. To už byl obraz hotov a ti, kdo ho spatřili, ho nemohli vynachválit. Mona Lisa se přes noc stala slavnou a Francesco na tom chtěl vydělat. Leonardo uspořádal malou oslavu, kde svůj obraz ukázal. Francesco ho hned chtěl koupit, ale Mistr si ho nechal pro sebe. Francesco se spolu se svou rodinou rozhodl oslavit Vánoce na letním sídle. Staral se jenom o svou galerii obrazů, chtěl totiž věnovat moně Lise její obraz k Vánocům. Poslal kočího Carla, aby koupil od Leonarda tento obraz. Mistr ale stále trval na svém a obraz neprodal. Roku 1506 Leonardo odjel do Francie. Lisa doufala, že Leonardo vzal portrét s sebou, aby jej předal Giulianovi. Ale až do konce života čekala marně na nějakou zprávu od Giuliana de Medici.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 30.05.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Dieter Sinn - Mona LisaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­