ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

d'Henriová Diane (*11.12.1902 - †1997)

­­­­

Manželkou matčina milence


DOBA A MÍSTO DĚJE:

Po roce 1925, převážně Basilej - Švýcarsko; Mnichov

DĚJ:

"Diane Henriová" je autorčin pseudonym a v knize vypráví svůj skutečný životní příběh.
Hlavní hrdinka knihy Diana Stackenhorstová pochází z velice bohaté a vážené basilejské rodiny. Má dvě sestry jménem Jenny a Luisa. Její svůdná a atraktivní matka Ester se rozvedla se svým mužem Rudolfem poté, co vyšlo najevo, že je homosexuál. Jenny a Dianu neměla ráda, protože jí nenáviděného manžela připomínaly.
Dianu nečekaně požádal o ruku její vzdálený bratranec Samuel Falkenberg. Protože byl velmi bohatý a měl výborné společenské postavení, matka s dceřiným sňatkem souhlasila a ve velice krátké době následovala velkolepá svatba.
Diana postupně začala zjišťovat, že s jejím mužem není něco v pořádku. O svatební noci se s ní nechtěl milovat a společnou noc s ní strávil až za několik dní. Diana zakrátko otěhotněla a narodila se jí holčička Mercedes.
Ester novomanžele neustále navštěvovala a řídila jejich domácnost. Dianě se to nelíbilo, ale když něco řekla, manžel ji okřikl a tchýně se zastával.
Samuel byl právník a bankéř, a proto se se svou tchýní často scházel a stal se jejím finančním poradcem. Diana zjistila, že její matka a Samuel jsou ve skutečnosti milenci a jejich vztah započal už před svatbou. Ester dceřin sňatek naplánovala, aby mohla se svou láskou trávit co nejvíce času a nebylo to příliš nápadné.
Diana se snažila vztah milenců ukončit, ale nikdo jí nechtěl pomoci. Samuel špatně investoval a přišel o velkou finanční částku. Ester mu peníze půjčila a z tohoto důvodu nemohli Samuelovi rodiče proti Ester nic namítat. Rozvod nepřipadal v úvahu protože Diana neměla žádné vlastní finanční prostředky.
Manžel i matka ji neustále psychicky týrali. Také usilovali o to, aby si Diana našla milence a oni ji tak mohli vydírat. Diana ale jejich záměr pochopila a dávala si velký pozor, aby s nikým neflirtovala. Když už nemohla vydržet psychický tlak, utekla z domu pryč a za pomoci svého přítele chtěla požádat o rozvod.
Sam s Ester z ní ale před porotou lékařů udělali blázna, a tak Diana strávila nějaký čas v sanatoriu pro duševně nemocné.
Kromě Mercedes měla Diana se Samuelem ještě dvě dcery - Sylvii a Sabinu. Nakonec přece jen požádala o rozvod a měla navíc i důkazy a svědky, aby dokázala manželův vztah se svou matkou. Sam prohlásil, že zbankrotoval, tudíž jí nemusel platit vysoké výživné.
Právník Dianu podvedl a Samova nevěra se při rozvodovém řízení nakonec vůbec neprojednávala.
Po rozvodu se Diana odstěhovala do Curychu, ale protože neměla dostatek peněz, musela dcery svěřit do péče exmanželovi. Ten se mezitím znovu oženil, aby odpoutal pozornost od svého vztahu s Ester, který ale i nadále pokračoval.
Diana, zvyklá žít v bohatém prostředí, si musela najít zaměstnání a tvrdě pracovat. Později se znovu vdala. Se svým novým mužem byla velice šťastná, hodně spolu cestovali po světě. Pak ale předčasně zemřel. Zesnul i Dianin milovaný otec a také její matka, která ji před smrtí vydědila. Dianě se přesto za pomoci právníka podařilo získat alespoň část dědictví.
Samuel Falkenberg zemřel v roce 1975 jako vzorný muž a milující otec s neposkvrněnou pověstí...

HLAVNÍ POSTAVY:

Diana - citlivá mladá, nezkušená a hodná dívka. Touží po lásce, ale její manžel ji není schopný milovat. Musí předčasně dospět a mlčky snášet ponížení. Snaží se zachovávat klid a před lidmi předstírat, že manželství je šťastné, ale uvnitř velmi trpí. Nedokáže se matce radiálně vzepřít, i když v té době a v její situaci by to asi bylo hodně těžké...
Samuel - na první pohled úspěšný mladý a sympatický muž, který umí jednat s lidmi. Ve skutečnosti je zakomplexovaný a trpí sexuální úchylkou. K Dianě dokáže být velice krutý a surový.
Ester - atraktivní a svůdná žena, která je velice žárlivá, bezohledná a necitelná. Chce mít Samuela jen pro sebe a nehledí přitom na to, že ubližuje své dceři. Někdy si svým chováním přímo říká o to, aby ji Diana zabila.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka realisticky a bez příkras popisuje svůj životní příběh. Ukazuje pokryteckou vyšší společnost a bezmocnost ženy, která se ocitne v těžké životní situaci a nikdo jí není ochotný pomoci.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě velmi zaujala. Je sice napsána poměrně stručně, ale je velmi působivá a dost smutná. Místy připomíná zápisy z deníku.
Podobný příběh by se asi mohl odehrát i v současnosti, i když dnes už ženy přece jen nejsou tolik závislé na manželovi a rozvod by pro ně nemusel být tak obtížný jako pro Dianu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 27.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Manželkou matčina milence
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Diane d'Henriová - Manželkou matčina milenceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)