ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Colfer Chris (*27.05.1990)

­­­­

Příběh magie (Příběh magie)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Příběh čarodějnictví)

Dobrodružství se známými i novými hrdiny ze Země příběhů.
14letá Brystal Vždyzelená se narodila na špatném místě. V Jižním království je totiž magie trestná, a navíc tam ženy nesmí číst. Když se dívka k jedné knize lstí dostane, objeví v sobě nadání pro kouzla. Před přísným trestem ji zachrání až madam Počasitá, jež ji přijme do Magické akademie. Jaké jsou však její skutečné záměry? Brystal s přáteli ze školy odhalí zlověstné spiknutí a osud světa i magie bude záviset na tom, zda mu dokážou čelit.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2020 (1. vydání). Z anglického originálu A Tale of Magic... (A Tale of Magic) přeložila Veronika Volhejnová. Ilustroval Brandon Dorman. Počet stran: 364. ISBN: 978-80-253-4793-5.

DĚJ:

Příběh magie je prvním dílem začínající stejnojmenné série. Je to samostatný příběh, jenž se doplňuje s autorovou druhou knižní sérií s názvem Země příběhů.

Vypráví o Brystal Vždyzelené, neobyčejné dívce v až moc obyčejném světě. Ve světě, kde vládnou muži, ženy nesmějí ani číst a výjimečnost je trestná. To se vám nejspíš nějak nezdá, stejně jako se to nezdálo naší hlavní hrdince Brystal...

Brystal byla dcerou jednoho z hlavních soudců Jižního království. Ti, jak vyřizovali soudy, řídili i království, respektive nechali myslet krále, že řídí království, ale byli to oni, kdo dávali králi rady. V tomto světe existuje magie, avšak ta je zapovězená. Kdo má tu smůlu, že se narodí jako víla, bude nazván čarodějnicí/čarodějem a v horším případě popraven či v tom lepším případě poslán do nápravného zařízení, které samozřejmě nefunguje. A to se přesně stane Brystal (pohybující se na hraně zákona, neboť ráda čte), která zjistí, že je víla.
Naneštěstí ji při tomto objevu uvidí i někdo jiný a nahlásí ji. Brystal se tedy vydává k soudu, kde se bude rozhodovat, co s ní bude do budoucna, pakliže nějaké budoucno vůbec bude. Bohudík, soud se rozhodne poslat Brystal do nápravného zařízení Šněrovadlo, které nápravným zařízením vůbec nebylo, prohlašovalo se za něj jen proto, aby měli zdarma pracovní sílu. Brystal tam chvíli pobude a dokonce si udělá kamarádku, Týnu.

Jednoho dne vlastníci Šněrovadla načapají Týnu, jak kouzlí, ale Brystal to vezme na sebe. Tak se dostane do problémů a za trest musí zůstat na hlavním nádvoří zavřená v jakémsi mučícím nástroji. Ale než se tak stane, přihodí se zázrak. Do nádvoří přijede nádherný kočár tažený jednorožci a z něj vystoupí madam Počasitá. Ta tvrdí, že otevírá Magickou akademii pro víly a že je Brystal velmi talentovaná. Ptá se jí, zdali by na akademii nechtěla jít.
Po chvíli uvažování Brystal svolí a chce odjet, jenže to se nelíbí majitelům zařízení a mají velké námitky. Madam Počasitá však na nic nečeká, ukáže jim povolení od samotného krále a majitelé už nemají co říct.

Do akademie nejde Brystal sama, spolu s ní tam madam Počasitá pozvala i Lemona Louku a Smaragdinu Kamennou.
Po nějakém čase do akademie přijmou i Lucy Husu - vtipnou, drzou holku, která na té akademii ani nechce být. Ale i přes různé osobnosti se rychle stanou kamarádkami.

Na akademii jim to jde, ale začínají se objevovat záhady. Madam Počasitá vždy odjede, a když se vrátí, je mnohem slabší, než když odjela...a pak je tu ten severní konflikt. Co to je a jak je to spojeno s madam Počasitou? To zjistíte, když si knížku přečtete...

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Brystal Vždyzelená - zvídavá, chytrá, mladá
madam Počasitá - mysteriózní, rozpolcená, důvěryhodná
Lucy Husa - nezbedná, sebevědomá, zvláštní

MŮJ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, byla to má první kniha od Chrise Colfera a dychtím si přečíst další. Příběh byl moc pěkně vyprávěný, a i když to nebyla kniha krátká, v žádné části jsem se nenudila, takže čtení pěkně ubíhalo. Mám výtky jen ohledně překladu, speciálně u jmen - někdy je přeloženo jen příjmení, někdy není přeloženo nic a jindy je to přeloženo tak krkolomně, že z toho vznikne něco jako třeba Kočečina Škrábomilá nebo Starohráz. Ale jinak to nemělo chybu. Doporučila bych těm, co mají rádi žánr fantasy nebo jsou fanoušci jiných děl Chrise Colfera. A pokud můžete, sáhněte radši pro originál než český překlad.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 08.06.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Kouzelné přání (Země příběhů)
-Příběh magie (Příběh magie)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Chris Colfer - Příběh magie (Příběh magie)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)