ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clareová Cassandra (*31.07.1973)

­­­­

Město ze skla (Nástroje smrti)

- díl v sérii: 3 (předchozí: Město z popela, následuje: City of Fallen Angels)

Třetí díl fantasy příběhu pro mládež a starší děti, ve kterém se Clary vydává do Skleněného Města, dávného domova všech lovců stínů.
Clary postupně odhaluje další střípky z minulosti své rodiny a nalézá přitom spojence v tajemném lovci stínů Sebastiánovi. Valentýn sbírá veškeré své síly, aby jednou provždy zničil všechny lovce stínů, a jediná šance, jak ho porazit, spočívá ve spolupráci s odvěkými nepřáteli.
Podaří se Clary získat vládu nad svými nově objevenými schopnostmi a zachránit Skleněné Město?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu City of Glass (The Mortal Instruments) přeložila Eva Maršíková. Počet stran: 439. ISBN: 978-80-204-1911-8.

OBSAH:

Jace nechce, aby Clare jela do Skleněného Města, a proto jí lže o odjezdu. Když přijde Clare na smluvené místo, zjistí, že už tam nikdo není, ale protože má schopnost vymýšlet nové runy, vymyslí takovou, která dokáže otevřít portál. Jenže ji přitom zastihne Luke a ona ho strhne s sebou do Skleněného Města, kde se Clare málem utopí v jezeře Linn, jež má jedovatou vodu a ona se jí napije (i když ji vyplivne, má ji trochu v sobě). Když dojdou k branám, zavede je Luke ke své sestře a ta jí pomůže.

Další den se dozví, že nesmí nikam jít, ale ona nepozorovaně vyklouzne oknem a běží k Jaceovi, jehož přistihne v pokoji s Aline. Jace se na Clary naštve, že nezůstala v New Yorku. Ona se odšourá zpátky k Lukově sestře, ale mezitím ji doběhne Sebastián, jenž ji doprovodí až k domu. Potom jí pomůže najít Hadriána Močála, který ví, jak uzdravit její matku. Jenže když přijde do jeho domku, zjistí od Krasomila, že ho zabili. Krasomil jí řekne, kde nalezne Bílou knihu, v níž je lektvar na uzdravení její matky - je prý v domě Waylandů v kuchařce. Jace ji s tím pomůže, a když se tak rozhlíží po knihovně, chtějí se podívat na horní polici, na kterou nikdy Jace v dětských letech nemohl sahat. Clary je na Valentýna tak naštvaná, že ty jeho deníky z Jacem shodí na zem, a tak objeví tajnou chodbu, do níž vkročí. Najdou tam anděla, který je tam uvězněn. Jakmile tam vejdou, ukáže jim anděl oběma stejný sen, v němž se ukazuje, že Jace má v sobě krev démona a Clare andělskou. Když anděla osvobodí, začne se bortit celý dům, protože byl s tím andělem spojen. Vyskočí z okna a začnou se na trávě s Clary líbat. Ale pak odejdou zpátky do města, kde zjistí, že ochranná zeď byla překonána a po městě běhají démoni všeho druhu.

Luke sežene vlkodlaky, aby městu přišli na pomoc. Ze Sebastiána se stane syn Valentýna. Takže bratr Clare a Jace. Po bitvě přijede Krasomil s její matkou, která jí řekne celou pravdu o jeho životě. Ona se dozví, že Sebastián je její pravý bratr s krví démona a že Jace je synem její kamarádky, která si vzala život, když jí zemřel manžel, a Valentýn nenarozeného potomka vyřízl z břicha a staral se o oba naráz, ale na různých místech. A také se dozví, že Jace má v sobě andělskou krev, jenže mezitím se Jace vydá zabít Valentýna a tam se dozví svou minulost. Potom ho Sebastián mučí. A když ho chce zabít, Jace mu řekne, že je srab, protože byl připoután a nemohl se bránit. A tak ho rozváže. Boj se přesune dokonce až ven, kde se pak objeví Isabela a pomůže Jaceovi, který zabije Sebastiána.

Mezitím Clare spěchá k jezeru Linn, který je posledním nástrojem smrti a už to ví dokonce i Valentýn díky Sebastiánovi, jehož měl jako zvěda. Tam spoutá Clary, aby nemohla chodit, hýbat rukama a mluvit. Když se tam dostane i Jace, nemůže Valentýn uvěřit, že Jace zabil Sebastíána. Jenže Jace zklame při zabíjení Valentýna a on místo toho zabije Jace. Clary se doplazí k místu, kde Valentýn vykonává rituál pro zjevení anděla. Jenže kruh, který měl Valentýn kolem sebe, trochu pozměnila, tím pádem měla přání Clary a ne on. Anděl zabil Valentýna a Clary si přála, aby znovu žil Jace. Potom mu Clary řekne o tom, že on není její bratr, takže se jejich lásce nestojí nic v cestě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danishka, 25.11.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Cassandra Clareová - Město ze skla (Nástroje smrti)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)