ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Jáchym a Desatero

10letý Jáchym dostal za úkol naučit se Desatero a pochopit, k čemu je dobré. Jenže nějaká přikázání pro něj nejsou zdaleka tak zajímavá a zábavná jako model letadélka, který chce spolu se svým dědou v nejbližších dnech postavit. A vůbec, proč by mu měl Bůh pořád něco přikazovat? Naštěstí je tu dědeček, jenž Jáchymovi ukazuje, že stavět letadélko bez návodu a žít bez Desatera je v lecčem velmi podobné. Tak jako by se model letadla nevznesl do vzduchu, kdyby nebyl postaven podle stavebního plánku, i člověk by se mohl bez Boží rady v životě pěkně spálit. Desatero zkrátka není jen nějakým soupisem příkazů, ale návodem na šťastný život od Toho, který nás za všech okolností miluje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Paulínky v Praze roku 2019 (1. vydání). Z německého originálu Justus und die 10 Gebote přeložila Josefína Nedbalová. Ilustrovala Eleonore Gerhaherová. Počet stran: 127. ISBN: 978-80-7450-325-2.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Autorka knihy Brigitte Endresová je vystudovaná učitelka pro první stupeň ZŠ, kde také nějaký čas pracovala. Příběhy, které dětem ve škole vyprávěla, se staly populární a setkaly se s velkým ohlasem. Musela tedy začít s jejich sepisováním. Nyní se věnuje spisovatelské činnosti na 100 %. Vystudovala ještě germanistiku a historii.

OBSAH:

Jednoho dne dostane Jáchym ve škole od pana faráře v hodině náboženství za úkol napsat Desatero a naučit se jej nazpaměť. Jáchymovi se to však zdá být strašně složité. Vůbec si nedokáže představit pod jednotlivými body Desatera cokoliv, co by mu ho umožnilo se naučit. Což o to, naučit se jej nazpaměť by bylo ještě dobré, ale přidat k tomu nějaký příklad, to už bylo horší.
Zrovna když se Jáchym nad tímto úkolem ve svém pokoji rozčiloval, vstoupil dovnitř dědeček Karel, a když uviděl bezradného vnuka, řekl jen: "Návod!"
V tu ránu Jáchym vystřelil a už už vytahoval návod na sestavení červeného letadélka, které dostal minulý týden od dědečka k narozeninám. Jenže dědeček myslel úplně na něco jiného. Vysvětlil Jáchymovi, že Desatero je v podstatě návod na šťastný život.

Jáchym se tedy se svým průvodcem dědou Karlem učí na různých příkladech ze života okolo něj, ať jsou to sousedé, kamarádi ze školy či sestra Marika, maminka s tatínkem a také další postavy, jak lze na tyto příklady hezky ono Desatero napasovat. Hodně na tato témata hovořívá s dědečkem v dědově dílně, kde sestavují ono červené letadélko Racek X4. Ke každému bodu tedy dědeček přiřazuje bod ze života opravdových lidí, jako například: 2. přikázání - Neobviňuj Boha, že je zodpovědný za tvá vlastní selhání; 5. přikázání - Nepoužívej násilí.
Dědeček je tedy jeho průvodcem za poznáním a objasněním jednotlivých bodů Desatera.

Ve svých úvahách se Jáchym pěkně orientuje, a když si s něčím neví rady, je zde přeci děda Karel - hodný, laskavý, přímý a plný pochopení pro dětskou duši.

Příběh končí desátou kapitolou, kdy je letadlo doděláno a vypuštěno. Jáchym zvládne zkoušení na jedničku a je na sebe pyšný nejen za letadlo, ale i za to, že zvládl celé Desatero...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je, krom hlavní linky o Jáchymovi a jeho rodině, doplněna o další příběhy lidí, kteří nejsou Jáchymovi vůbec cizí: sousedé, smírčí soudci ve škole (jedním smírčím soudcem je mimo jiné i sám Jáchym), uličníci z vyšších tříd, kteří šikanují mladší a slabší, sestřiny spolužačky nebo sestra, která je v příběhu rovněž důležitá, protože je Jáchymovou radostí ji popichovat, ovšem v dobrém.
Jeho rodiče jej podporují, avšak největší Jáchymovou oporou je děda Karel.

Na příběhu se mi líbí mezigenerační řešení všedních problémů, ale i radostí. To, jak se vnuk chová ke svému dědečkovi - takto si představuji vztah, který vydrží a žádná pouta jej nezpřetrhají. Více takových dědečků a chápavých Jáchymů!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 15.10.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Brigitte Endresová - Jáchym a Desatero







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)