ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirmásek Mgr. Pavel (*11.06.1946)

   
­­­­

Příběhy (ne)jednoho manželství

Řekl Hospodin Bůh: "Není dobré, aby člověk byl sám." I uvedl Hospodin Bůh na člověka mrákotu, až usnul. Vzal jedno z jeho žeber a uzavřel to místo masem. A Hospodin Bůh utvořil z žebra, které vzal z člověka, ženu a přivedl ji k němu. Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.

1.

Vybavení obývacího pokoje by mělo odpovídat naší době. Muž - asi čtyřicátník - sedí u psacího stolu, píše na počítači, manželka sedí v křesle, probírá se vypraným prádlem, spravuje ponožky, některé kusy prádla jen skládá, jiné žehlí. Ája má výstřední oblečení i účes odpovídající punku.

Blažena (hystericky): Kolikrát ti budu říkat, že když už se jako konečně rozhodneš tu košili dát do prádla, že bys taky mohl rozepnout knoflíčky?
Karel (po pauze zamyšleně): A víš, že jich vlastně bylo víc?
Blažena: Těch knoflíčků? Tak ty jsi navíc ještě nějaké urval?
Karel (zaujatě vykládá): Ale ne, víš těch Boleslavových dětí. Václav zemřel mladý, o dcerách nevíme nic (v rozpacích zpomalí tempo řeči, ztiší hlas), a tak známe vlastně jen...
Blažena (podrážděně): Člověče, co mi to tady vykládáš? Koho tak asi tohle může dneska zajímat a ještě ke všemu o tom psát? Bože, co já jsem si to vzala za člověka! Za co mě Pán Bůh vlastně trestá?
Karel: A co maminka?
Blažena: Jaká maminka?
Karel: Přece dodáváš, že už maminka tě varovala, aby sis mě jako nebrala a že teď to tedy máš. (po pauze) A mě maminka nevarovala a mám to taky.
Blažena: Tak za prvé - teď nejsi vůbec vtipný, protože tahle hláška je od Hugo Haase a za druhé (mávne rukou, tragicky) tohle jsou náhodou vážné věci, víš?
Karel: Co, ty knoflíčky?
Blažena: Ale knoflíčky! Zabýváš se tu pitomostmi a zatím je potřeba něco udělat s tou garáží! Prostě, trochu se starat! Přemyslovce nech spát a radši sežeň šikovného zedníka!
Ája (přichází asi sedmnáctiletá dcera, výstřední účes i oděv): Čau, rodičové!
Blažena (stále nadurděně): No a tady máš další problém - přímo v životní velikosti.
Ája: Tak jestli mě, drahá matko, vidíš jako problém, mohu ho vyřešit - prostě odejdu a je to.
Blažena: Jo, já ti rozumím, to by se ti líbilo. Hlavně abychom ti do ničeho nemluvili, do ničeho se ti nepletli a nechali tě tahat se s tím hejskem!
Ája (žvýká): Sím tě, kdes to vyčetla - hejsek! Náhodou Viky nemá chybu.
Blažena: Já vím, až na ty chyby. No a co ty, Karle, proč nic neříkáš, je to snad taky tvoje dcera!
Karel: Já myslel, žes už řekla všechno ty.
Blažena: Já se z vás obou zblázním.
Karel (gesto ukazovákem ve smyslu "přišel jsem na to", začíná psát)


Celou knížku Příběhy (ne)jednoho manželství (27 stran) si můžete se svolením autora zdarma stáhnout v PDF.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mgr. Pavel Jirmásek, 03.01.2011

­­­­

Diskuse k úryvku
Mgr. Pavel Jirmásek - Příběhy (ne)jednoho manželstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­