ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eca de Queiroz José Maria (*25.11.1845 - †16.08.1900)

   
­­­­

Zločin pátera Amara

Amélia pak Amarovi prohlásila, že ji takhle, "po onom výstupu", ony radovánky netěší. Proto bylo rozhodnuto, že napříště budou chodit nahoru do pokoje přímo, aniž promluví s Totó jediného slova.
To bylo ještě horší. Když Amélia vešla do domu a chtěla jít nahoru po schodech, vyklonila se Totó z lůžka, a přidržujíce se okraje matrace, snažila se ji sledovat očima. V tváři se jí zračilo zoufalství nad vlastní nehybností. A vcházejíc do pokoje, slyšela Amélia, jak zdola doléhá tichý posměch nebo dlouhé vřeštivé úpění, z něhož ji až mrazilo...
Byla tím poděšena; připadla na myšlenku, že Bůh hned vedle jejího milostného hnízdečka usadil nemilosrdného ďábla, aby se jí vysmíval a tropil si z ní žerty. Amaro, aby ji uchlácholil, tvrdil, že Svatý otec Pius IX. označil nedávno za hřích věřit v posedlé osoby...
"Nač jsou tedy ale modlitby a vymítání ducha?"
"To patří starému náboženství. Teď se to všechno změní...Věda koneckonců je věda..."
Amélia vyciťovala, že ji Amaro podvádí, - a Totó mařila její štěstí. Posléze přišel Amaro na prostředek, jak té "zpropadené holce" uniknout. Oba budou vcházet sakristií; stačí jenom projít kuchyní a vystoupit do schodů. Půjdou-li opatrně, krok za krokem, Totó je z postele neuvidí. Bylo to ostatně snadné, neboť ve všední dny, mezi jedenáctou a polednem, kdy se scházeli, byla sakristie opuštěná.
Stávalo se však, že i když šli po špičkách se zatajeným dechem, zpuchřelé schody pod jejich sebeopatrnějšími kroky vrzaly. A tu se z ložnice ozval Totin chraptivý, drsný hlas, jenž volal:
"Táhni odtud pse! Táhni odtud, pse!"
V Amarovi povstala zuřivá touha uškrtit ji. Amélia, bílá jako stěna, se chvěla.
A ten tvor vřískal dál:
"Tam jdou ti psi! Tam jdou ti psi!"
Uchýlili se do pokoje a zastrčili závoru, ale onen hlas, prozrazující žalostný zármutek, jako by přicházel z pekla, k nim stále doléhal a pronásledoval je:
"Teď se ti psi páří! Teď se ti psi páří!"
Amélia klesla na postel a hrůzou div neomdlela. Zapřísahala se, že se už do toho zlořečeného domu nevrátí...
"Ale co k čertu chceš?" říkal jí Amaro vztekle. "Kde se tedy máme scházet? Chceš, abychom spolu spali na lavicích v sakristii?"
"Co jsem jí jen udělala? Co jsem jí jen udělala?" volala Amélia, lomíc rukama.
"Nic! Je to blázen... Ubohý strýc Esguelhas má pěkné soužení... Co s ní mám dělat?"
Amélia neodpověděla. Když se však blížil den jejich schůzky, počínala se doma chvět, jakmile jen pomyslela na onen hlas, jenž jí stále zněl v uších a který slyšela i ve snách. A tato hrůza ji pozvolna burcovala z netečnosti, jíž celá její bytost podlehla ve farářově náručí. Ptala se nyní sama sebe, zda se nedopouští neodpustitelného hříchu. Amarovo ujišťování o boží milosti ji teď už nedokázalo ukonejšit. Dobře viděla, že se při Totině křiku farářův obličej pokrývá bledostí, jako by ke své hrůze nahlédl do pekla. A jestliže jim Bůh odpouští, proč dovoluje, aby je ďábel mrzákovým hlasem zahrnoval urážkami a výsměchem?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 10.02.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zločin pátera Amara
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
José Maria Eca de Queiroz - Zločin pátera AmaraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­