ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirous Ivan Martin (Magor) (*23.09.1944 - †10.11.2011)

   
­­­­

Pohádka pro Františku (Magor dětem)

  • ukázka ze sbírky poezie a pohádek Magor dětem
  • autor psal básničky i pohádky svým dcerkám (Františce a Martičce) v době, kdy byl z politických důvodů počátkem osmdesátých let minulého století uvězněn ve Valdicích; něžné říkanky a pohádky adresované přímo svým dětem mu pomáhaly vypořádat se s obrovským steskem po nich

Pohádka pro Františku

Za některých nocí je všechno opačně. Myškám narostou křidýlka, vznesou se do povětří jako vrabci a celou noc poskakujou kolem komína a cvrlikají. Ptáčci se schovají do myších děr a zobou zrní, co tam myšky schovaly. Vajíčka lezou zpátky do slepiček a Láďa se potom diví, jak slepičky málo snášejí. Měsíc svítí jako sluníčko, ale není to vidět, protože ovečky běhají po nebi a celej ho zakrejvají. Šneci opustí svoje domečky, sednou si na ně a mávají na sebe tykadlama. V takové noci vyleze všechna voda ze studně a když si máma včas večír nenapumpuje vodu, musí čekat až do rána. Jak je studně pod pumpou prázdná, fouká v ní velikej vítr a pumpa skřípe ze spaní, protože je jí zima z průvanu. Oheň v kamnech studí a pokličky na kamnech zalejzají pod hrnce, aby se trošku zahřály. Někdy venku prší zespoda nahoru. Z takové noci se nejvíc radujou plivníci, využijou zmatku a schovávají věci. Máma je druhej den hledá a naříká. Jediný, co je v takový noci v pořádku, je kočka, leží u kamen a zdá se jí o ohromný misce mléka. Františka a Martička vypadají, jako by byly hodný holčičky, a pěkně spinkají, aby nebudili mámu.
Ráno se zase všechno vrací do pořádku. Ptáčci cvrlikají, jako by se nic nestalo, a myšky jsou v dírách a dospávají proflámovanou noc. Oheň už zase ohřejvá Františce snídani. Voda rychle zalejzá do pumpy, ale v pumpě je malá díra, tak to všechna nestihne. Aby nikdo nepoznal, že byla na výletě, rozprskne se do maličkých kapiček rosy. Každá kapička je malinkej rybníček a v něm plavou malilinký rybičky. Podobný kapičky se dělají Františce na nose, když je jí horko. A Františka si utře nos a pohádky je konec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 10.11.2011

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k úryvku
Ivan Martin (Magor) Jirous - Pohádka pro Františku (Magor dětem)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­