ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flos František (*28.07.1864 - †08.01.1961)

   
­­­­

Lovci kožišin

  • úryvek

Dan si myslil, že by získal širší rozhled, kdyby vystoupil až k těm balvanům, ale včas si vzpomněl, že správný lovec nikdy neopustí vykázané mu místo. Proto zůstal, ale místo aby si sedl, klekl si za skalku, aby tak byl lépe připraven k střelbě. Stádo pasoucích se jelenů, laní a odrostlých kolouchů netušilo nebezpečí. Jejich mrštné ocásky odháněly dotěrný hmyz a jejich pohyblivé slechy zachycovaly každý šelest. Kdykoli některý z jelenů zdvihl hlavu a rozhlížel se kolem, Dan se zachvěl, ani ne tak chtivostí anebo loveckou horečkou, jako spíš rozkoší. Není snad zvíře, které by se svou klidnou krásou vyrovnalo jelenu, zejména když zdvihne svou ušlechtilou hlavu, ozdobenou rozvětvenými parohy, a sametově černýma očima se rozhlíží po svém království. Odrostlí koloušci poskakují jako každá neposedná mládež, kdežto vážné laně, které pololeží a polosedí, se ovívají dlouhými slechy jako vějíři. Dan byl tak zabrán do krásného obrazu, že zapomněl na trappera, na okolí, ba i na střelbu a jen se díval a vzrušením sotva dýchal. Náhlý šramot a kutálející se kámen ho vyrušily z pozorování. Ohlédl se a strnul. Připadalo mu, jako by se utrhl jeden z šedých a omšelých balvanů a kutálel se po stezce k němu. Ale ostrý zápach a temné bručení zvěstovaly něco jiného, něco hrozného. Proti tomuto balvanu se nelze bránit, ten se neodvratně svalí a v minutě ho rozdrtí. Byl sice ještě vzdálen na dvacet kroků a skok ze skaliska na příkrou stráň mohl snad lovce zachránit, ale Dan neměl v této chvíli své končetiny v moci. Na znamenitou pušku ani nevzpomněl. Bezděky pomalu vstal, narovnal se, ale neopouštěl vyjevený zrak ze strašného zvířete. Uvědomil si, že je to šedý medvěd, grizzly, strašná šelma, která se nebojí ani pumy, ani člověka, ba napadne i silného bizona. Co učiní šelma v nejbližších vteřinách? Jistě vidí mladého lovce a napodobuje ho. Sedá, mručí a tře si levou mohutnou prackou ucho. Dan viděl ohromné ostré drápy, širokou světlou hlavu s krátkýma ušima a otvírající se tlamu. Vteřiny míjely, druh hleděl na druha. Vtom dole v lese houkla rána. Medvěd se vzepjal na zadní nohy, takže převyšoval mladého lovce. Tu náhle i Dan zdvihl pušku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.07.2002

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Lovci kožišin
-Za pokladem
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
František Flos - Lovci kožišinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­