ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.67
Hodnoceno: 6x Prosím, ohodnoť práci

Stav současné naší mateřštiny

OSNOVA:

  1. Odraz techniky v českém jazyce
  2. Co má vliv na naši mateřštinu?
  3. Citát Karla Čapka

Za posledních padesát let nastaly v našem jazyce velké změny. V souvislosti s rozvojem technických a dalších oborů a objevem nových věcí dochází k jejich pojmenovávání a tím i k rozšiřování slovní zásoby. Intelektualizace češtiny vlivem vědecko-technického rozvoje vede k rozšíření jmenných vazeb a předložkových obratů (v důsledku, z hlediska). Každým rokem roste počet odborných termínů - terminologizace, ale zároveň spousta termínů přechází do oblasti méně odborné až neodborné (např. parametr, počítač, ...) - jedná se o takzvanou determinologizaci.

Kromě odborných výrazů přejímáme stále více slov z cizích jazyků (především anglického) - jazyk se internacionalizuje. Naše mateřština ovšem není ovlivňována pouze novými výtvory a cizími jazyky, ale i způsobem našeho života, mluvy a psaní. Spisovný jazyk se začíná promíchávat s nespisovnou obecnou češtinou, hovorové výrazy se stávají neutrálními, později knižně spisovnými (př. holka). Vlivem školy a stále vyšších nároků na vzdělání roste jazyková úroveň uživatelů. Dochází k odstraňování zastaralých slov a tvarů - k demokratizaci. Hromadné sdělovací prostředky stírají nářeční rozdíly, se kterými se můžeme setkat především při rozhovoru se staršími lidmi na vesnicích z různých koutů naší republiky. Z televize, rádií, novin se k nám hrnou nová slovíčka, obraty a podvědomě rozšiřují naši slovní zásobu a ovlivňují výběr slov. To vše se zobrazí v našich příštích rozhovorech.

"Řeč je sama duše a kultura národa. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk, neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národa." Mohu-li usoudit podle této věty, vyřčené známým spisovatelem Karlem Čapkem, že řeč je nastavené zrcadlo pro duši Čechů, řekla bych, že jsme čím dál hravější. To se projevuje především v písemném projevu mladých lidí. Objevuje se častější použití písmena W, než v českém jazyce bývá obvyklé, písmena se mění, vynechávají či naopak zbytečně přidávají. K již dříve používaným slovům jako vokurka, vokna se přidávají wčera, wýjdem, ahoooj, jůůů a podobně. Ale myslím, že v tomto případě nejde o nějaké znehodnocování naší řeči, možná jde jen o to, aby rozhovory byly různorodější, přátelštější, dětštější - reakce na stále větší nároky na jednotlivce, na urychlované dospívání. Vždyť dětmi jsme jen jednou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kudlanka, 21.02.2007

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Stav současné naší mateřštiny

Buďte první, kdo přidá komentář.

   

MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­