ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hardy Thomas (*02.06.1840 - †11.01.1928)

   
­­­­

Tess z d'Urbervillů

John Durbeyfield zjistí, že je potomkem rodu d'Urbervillů, jednoho z nejstarších rodů v celé Anglii. Nedaleko jejich rodné vesnice bydlí žena jménem d'Urbervillová, o níž se John se svou ženou Joanou domnívají, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tedy svou dceru Tess, aby se k staré paní přihlásila jako příbuzná. Tessiným úkolem bylo požádat o finanční pomoc, nebo o nějaké zaměstnání. Po příjezdu do Obory, kde paní bydlí, se Tess seznámí s Alekem d'Urbervillem, jejím "bratrancem". Tess se Alekovi zalíbí, a tak jí u své matky zařídí místo v drůbežárně. Tessina matka doufá, že si ji Alek vezme a finančně jim vypomůže. Místo toho Alek Tess zneužije. Tess je příliš hrdá na to, aby přijala od Aleka peníze a odjede domů. Narodí se jí děťátko, které ale záhy zemře. Tessin otec odmítne nechat nemanželské dítě pokřtít, Tess však vykoná obřad sama.
Tess odchází z domova, aby se vyhnula řečem, které o ní v kraji kolují. Odejde do jedné mlékárny a pracuje tam jako dojička. V mlékárně je na vyučení Angel Clare, syn faráře, vzdělaný a jemný muž. Zamiluje se do Tess a začne se jí dvořit a nakonec ji požádá o ruku. Tess se zdráhá svolit, aby Angel nelitoval, že si vzal ženu s tak smutnou minulostí, nemá však příležitost svému ženichu vše podle pravdy vypovědět. Po svatbě odjedou na jeden statek, kde se chce Angel věnovat mlynářství. V podvečer jejich svatebního dnu Tess vypráví Angelovi o své minulosti. Angel však Tess neodpustí a po dlouhém přemýšlení navrhne rozchod. Tess svůj osud přijme a odchází zpět domů k rodičům a Angel odjíždí do Brazilie. V Tessině rodné vesnici se však znovu začne přetřásat Tessin osud a ona znovu odchází.
Odjede do statku, kde pracuje její přítelkyně Marian, se kterou pracovala v mlékárně. Po dlouhé době se Tess rozhodne seznámit se s Angelovými rodiči a požádat je o pomoc. Na konci její cesty ji ovšem opustí odvaha a vrací se zpět do statku. Cestou uslyší kázání ve stodole. Zjistí, že to káže napravený Alek d'Urbervill. Když si jí Alek všimne, zarazí se a kázání rychle skonči. Pospíchá za Tess, aby jí řekl, že se napravil. Něco, co Tess řekla, ho donutilo znovu se změnit v hýřivého mladíka. Tess dostane zprávu o nemoci její matky a tak se ještě téhož večera vypraví domů. Po Tessině péči se matka uzdraví, avšak její otec náhle zemře. Tessina rodina je vykázána z jejich domku a musí se odstěhovat z kraje. Tess je přesvědčena, že kdyby se domů nevrátila, nic z toho by se nestalo.
Angel se vrátí zpět do Anglie a začne pátrat po Tess. Nakonec ji nalezne v jednom hotelu, jako milenku Aleka d'Urbervilla a odejde zničený pryč. Za chvíli zahlédne majitelka odcházet i Tess a nalezne v pokoji mrtvého Aleka. Tess Angela dostihne a přizná se mu k vraždě. Několik dní se potloukají po Anglii, vloupají se do opuštěného zámku, kde stráví pět nádherných dní. Pak jsou nuceni pokračovat dál. Po dlouhé a vyčerpávající cestě Tess usne na jednom kameni ve Stonehenge, kde je za úsvitu najdou. Tess vysloví přání, aby si Angel po její smrti vzal její mladší sestru Lizu Lu, která má všechny povahové vlastnosti jako Tess, ale je bez jejích prohřešků.
Kniha končí pohledem na dvojici, která ruku v ruce odchází od vězení, na kterém visí smuteční prapor. Je to Angel a Liza Lu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Bery, 24.08.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tess z d'Urbervillů, Tess z d'Urbervillů (2)
-Tři pocestní
Čítanka-Lesáci
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Hardy - Tess z d'Urbervillů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­