ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Legátová Květa (*03.01.1919 - †22.12.2012)

­­­­

Jozova Hanule (2)

V centru vyprávění je mladá lékařka Eliška. Ta spolu s kamarádem Slávkem a milencem Richardem působí v českém protinacistickém odboji. Jejich úkoly začínají být stále více nebezpečné a nakonec musí Eliška nadobro "zmizet", pokud nechce být zabita. Slávek oznamuje Elišce, že Richard spolu se svou ženou emigroval a dává jí instrukce jak přežít – musí si změnit jméno na Hanu Novákovou a ihned opustit město. K tomu využijí Jozu Jandu - pacienta, kterému Eliška darovala krev. Eliška tedy odjíždí s Jozou do jeho rodné vesnice Želary, aby se stala jeho ženou. Nejprve bere život vedle neohrabaného a nevzdělaného Jozy v zapadlé horské vesnici jako nutné zlo, ale postupně začíná objevovat nejen želarské ale i Jozovo kouzlo.
Eliška žije po boku Jozy až do drastického konce války, kdy při "osvobozování" vesnice Rusy Joza a mnoho dalších obyvatel Želar umírá. Poté se Eliška vrací zpět do města a do své práce, dokonce se znovu setkává s Richardem, ale její duše už patří navždy do Želar a její srdce jedině Jozovi.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato novela se stala námětem k filmu Želary, který sklízel divácké úspěchy a byl také nominován na Oscara. Film i novela jsou v podstatě totožné, takže nemůžu říct, že by jedna verze byla lepší než druhá, ale kdybych byla režisérem já a mohla rozhodnout o námětu filmu, vybrala bych si spíše prvotinu této autorky – povídkovou knihu Želary. Ta totiž obsahuje mnohem krásnější a hlavně mnohem více zasahující životní příběhy než Jozova Hanule.
Ale vraťme se k samotné knize. Většina děje se stejně jako v předchozí knize odehrává ve fiktivní vesnici Želary, která je pravděpodobně inspirována Starým Hrozenkovem, kde Legátová strávila část svého života. Snad právě proto jsou její popisy valašské krajiny a mentality jejího obyvatelstva tak skutečné a poutavé. Narozdíl od Želar se všechen děj Jozovy Hanule soustřeďuje kolem dvou lidí – mladé lékařky z města Elišky a Jozy – obyčejného, ale čistého muže z vesnice. Tito dva lidé si sami sebe nevybrali, ale ke společnému životu je donutila vypjatá válečná situace. To samozřejmě přináší mnoho konfliktů, ale postupně se začne tato nesourodá dvojici sbližovat a naučí uzavírat vzájemné kompromisy. Eliška tak paradoxně nachází k prostému vesnickému muži hluboký milostný vztah, který v intelektuálním klimatu velkoměsta marně hledala.
Jozova Hanule je v podstatě už tisíckrát zpracované téma – milostný příběh na pozadí války - ale je v něčem jiná a výjimečná. Nezabývá se popisem válečných hrůz a výčtem mrtvých hrdinů, zaměřuje se na obyčejné lidi, které válka přivedla do neobyčejných situací a oni se s nimi museli nějak vyrovnat. Válka je v ní jen jaksi okrajově, jen jako vnější okolnost, která svede dohromady neznámé lidi. To, že se o válce Legátová nijak zvlášť nezmiňuje, neznamená, že by válku nepovažovala za dostatečně "zajímavou", jen se na ní podívala z jiné strany. Válka samozřejmě způsobila mnoho bolesti, ale už málokdo si všimne, že jako její "vedlejší" produkty vznikaly také nové vztahy a nové lásky, které ji o mnoho let přežily. Možná to zní kacířsky, ale některé páry jí jsou možná dodnes vděčné, protože svou nevyzpytatelností spojila jejich životy.

CITÁT Z KNIHY:

"Stačilo z mé strany velmi málo – Richard mě pozval do Grandu – abych se stala Richardovou třetí ženou. Měla bych pozorného, vzdělaného a dnes snad i věrného manžela. Dobře jsme se znali a věděla jsem, že bych u něho našla oporu i porozumění.
Pro jedno by však porozumění neměl.
Kdyby pochopil – a pochopil by brzo -, že v jeho náručí vzlykám po Jozovi."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: belisima, 30.06.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Květa Legátová - Jozova Hanule (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­