ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Otčenášek Jan (*19.11.1924 - †24.02.1979)

   
­­­­

Romeo, Julie a tma (23)

Maturant Pavel se chystá do kina. Prochází parkem, když si všimne schoulené dívky na lavičce. Přisedne si a snaží se s ní dát do řeči. Ona není moc výmluvná a pláče. Nakonec poví, že měla ráno nastoupit do transportu, a nenastoupila. Teprve potom si Pavel všimne, že je Židovka. Je mu jí líto a snaží se jí pomoct. Odvede ji do pokojíku, který si zařídil z bývalého skladu otcovy krejčovské dílny a do kterého nikdo kromě něj nechodí.
Den nato je spáchán atentát na Heydricha. Pavel to před Ester pečlivě tají, protože v celé Praze je vyhlášeno stanné právo. Sám se bojí, protože v případě, že by Ester někdo našel, bude popraven nejen on, ale celá jeho rodina. Tají Ester i před rodiči, Ester se přes den snaží chovat co nejtišeji, aby Pavla nějak neprozradila, když se v dílně pracuje. Pavlův otec to po čase zjistí, nepodrazí svého syna a společně s ním se snaží Ester pomoci. Nosí jí jídlo, kterého v té době měli sami málo a mamince to neřeknou, protože je nemocná a ještě by ji to víc rozrušilo. Obyvatelé domu, v němž teď Ester bydlí, ale občas v noci slyší nějaké zvuky. Jeden z nich pravidelně číhá, jestli se neodhrne záclonka v Esteřině pokoji a jedno ráno jí nalepí na dveře židovskou hvězdu. Pavel ví, že musí Ester někam přesunout, že v Praze není v bezpečí. Vypráví jí o své tetě z venkova, kam má v plánu ji přestěhovat.
Němci hledají po domech ukryté parašutisty a Ester musí co nejdřív pryč. Pavel se k ní snaží dostat, ale ulice jsou plné německých vojáků a pokud bude chvátat, jen Ester prozradí. Ester mezitím nevydrží čekat a vydá se Pavlovi naproti. V dílně se dneska nepracuje, ale jeden z krejčích tu je, zachytí ji a snaží se ukrýt, než přijde Pavel. Ester si je jistá, že na ni Pavel nezapomněl, nechce ale všechno nechávat na něm a taky se bojí, že by mohli všechny, kteří jí pomáhali, popravit. Uteče z domu a pokusí proběhnout mezi vojáky. To se jí nepovede, je zasažena dvěma kulkami a umírá. Pavel ji najde na ulici už mrtvou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Helča, 28.06.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma (23)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­