ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Wells Herbert George (*21.09.1866 - †13.08.1946)

­­­­

Neviditelný (2)

Příběh vynálezce, který svůj objev "jak učinit živou hmotu neviditelnou" zneužije k páchání zločinů.

ÚVOD:

Jedná se o jedno z mnoha děl anglického romanopisce H.G.Wellse, jež bylo napsané roku 1897. Tento motiv se stal předlohou pro film, a to hned několikrát (1933, 1984, ...). Neviditelný je dalším důkazem toho, že science fiction patří do literatury i filmu.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

George Herbert Wells je anglický spisovatel, který se narodil roku 1866 v Bromley. Věnoval se vyučování na školách a univerzitách. Roku 1893 přeorientoval svůj učitelský život na život spisovatele a plně se začal věnovat psaní. Je považovaný za jednoho ze zakladatelů žánru sci-fi. Psal hlavně antiutopie, které varují před zneužitím techniky a vědy. Mezi jeho nejznámější díla patří Válka světů, Stroj času, který je jeho prvotinou, a mnoho dalších. Nepsal pouze sci-fi, ale také i společenské kritiky, např. Tono-Bungay. Většina jeho tvorby byla zfilmována.

NÁMĚT:

Příběh pojednávající o vědci Griffinovi, který podlehne svému vědeckému objevu neviditelnosti.

STYL A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Příběh rozdělen do kapitol, jednoduchý, přímý jazyk, žádné komplikovanosti, er-forma, spisovný jazyk, přímá řeč vždy v uvozovkách.

HLAVNÍ POSTAVA:

Neviditelný - chemik a fyzik Griffin, který zasvětí svůj mladý život svému výzkumu a následně kvůli němu ztrácí svou identitu; stává se z něj člověk mimo společnost, žije jen sám se sebou; aby mohl mezi lidi, halí se do různých šálů, dlouhého kabátu a klobouku, čímž klame a vypadá sice jako podivín, ale stále jako člověk; postupně se z něj stává zatrpklý člověk, který je ochoten i zavraždit; když zemře, zjistí se, že se jedná o asi třicetiletého mladého muže, albína

DĚJ:

Mladý nadaný fyzik Griffin objeví něco úžasného - neviditelnost, kterou lze aplikovat i na člověka. Rozhodne se, že to vyzkouší a stane se panem Neviditelným.

Příběh nás zavádí do situace, kdy se Neviditelný nastěhuje do penzionu, kde by rád dokončil svůj pokus. Marvel, jeho komplic, ho ovšem okrádá o knihy, ve kterých se ukrývá zašifrovaný celý postup "výroby" neviditelnosti. Neviditelný potřebuje peníze a je donucen vykrást tamní dům. Rázem se z něj stává štvanec a uchyluje se ke známému ze školy - doktoru Kempovi. Ten ho ale odmítá ukrývat a Griffin se mu rozhodne pomstít a hrozí Kempovi smrtí.

Neviditelný je po pronásledování zraněný, vyčerpaný a nakonec ho lapí obyvatelstvo Ipingu. Jeho život končí v jejich rukách.

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto dílo mě nadchlo pro svůj nápad - varovat před zneužitím vědy ve svůj vlastní prospěch. V době, kdy bylo napsáno, mělo toto varování velké oprávnění, a myslím si, že i nadále v nynější době má. Přesto jsem po dočtení byla zklamána - zřejmě jsem očekávala složitější zápletku a jiné rozuzlení. Příběh se mi zdál již od začátku lehce "prohlédnutelný" a jasný, a tak mě skoro ničím nepřekvapil, což mi zážitek z čtení jen vyrovnalo na hladinu s označením čtivé, ale nepřekvapující.

KONTEXT:

Anglie, 1. čtvrtina 20. století:
David Herbert Lawrence - Milenec lady Chatterleyové aj.

Sci-fi (pouze někteří autoři):
Karel Čapek - R.U.R. aj.
Ondřej Neff - Tma aj.
Philip Kindred Dick - Sní androidi o elektrických ovečkách? (zfilmováno jako Blade Runner)

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Enzymka, 19.10.2009

Bohemia Institut    
­­­­

Diskuse k výpisku
Herbert George Wells - Neviditelný (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­