ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kožík František (*16.05.1909 - †05.04.1997)

   
­­­­

Největší z Pierotů (3)

Rozsáhlý román inspirovaný životní a uměleckou dráhou mistra pantomimy Jeana Gasparda Deburaua (1796-1846), jenž byl po své matce českého původu.
Autor líčí jeho dětství a mládí strávené uprostřed kočovné artistické společnosti, léta čekání na výraznější umělecký úspěch a konečně i léta triumfu a uznání. V Paříži dosáhl po mnoha letech nesmírné popularity a byl milován a obdivován všemi - od prostého publika až po představitele kulturní elity tehdejší Francie.
Román není životopisem v pravém slova smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za vyjádřením svých představ a poetickou básní o divadle a lidském životě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství XYZ v Praze roku 2009. Ilustroval Adolf Born. Počet stran: 419. ISBN: 978-80-7388-229-7.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

František Kožík se narodil 16. května 1909 v Uherském Brodě a zemřel 5. dubna 1997 v Telči. Byl to český spisovatel a esperantista. Psal historické a biografické romány, ale i libreta k operám. Svá díla rovněž publikoval pod pseudonymem Jiří Žalman.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Čechy a Francie, 18. - 19. století

OBSAH:

Jan Kašpar Deburau se narodil v Kolíně. Jeho matka byla Češka a otec Francouz. Měl dva bratry a dvě sestry. Jeho rodina se živila jako komedianti, ale Kašpar byl na rozdíl od svých sourozenců nemotorný a stal se z něj šašek dobrý leda k nakopnutí. Deburauovi cestovali z Čech po celé Evropě a nakonec se usadili ve Francii. V Paříži Kašpar našel zaměstnání v divadle Funambules. Hrál podřadné role, ale toužil po větších. Jednou zastupoval kolegu v roli Pierota. To se mu zalíbilo, ale povýšení nedosáhl. Snažil se využít každé příležitosti, jenže vedení divadla bylo slepé. Nakonec přece jen přinutil ředitele, aby mu dal znovu šanci v roli Pierota. Ne jako otloukaného sluhu, jak tomu bylo doteď, ale takového, jenž svými veselými kousky, které provádí svému pánovi, pobaví publikum. Deburau měl úspěch a dostal trvalou roli Pierota. Sláva jeho i jeho divadla rostla a brzy byl jedním z nejslavnějších a nejoblíbenějších lidí.

Zato v osobním životě se mu tolik nedařilo. Oženil se, měl dvě děti, ale jeho žena nebyla spokojená, protože se Kašpar dostatečně nevěnoval rodině. Proto od něj odešla. Kašpar byl zdrcen a pokusil o sebevraždu. Byl zachráněn a dařilo se mu zase trochu lépe. Oženil se znovu, ale byl nemocný a v depresích. Když zemřel, na hrob si nechal vytesat: "Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil."

Jeho syn krátce pokračoval v jeho dílu, ale nakonec se divadlo muselo zbourat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 04.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
František Kožík - Největší z Pierotů (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)