ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Huxley Aldous (*26.07.1894 - †22.11.1963)

­­­­

Konec civilizace

Píše se rok 632 po F. Je to už dávno, co se krucifixům usekaly vršky a zbylo písmeno T. Všechny knihy jsou zakázány, slova jako "otec", "matka" nebo "domov" jsou považována za pornografii. Lidé se nerodí, jsou dekatování, a predestinací jsou již během své výroby zařazeni do kast v rozsahu od alfa-dvě-plus až po poloidioty-epsilony, kde žijí šťastně až do konce života. Všichni patří všem, všichni spí se všemi, pro odreagování slouží soma, po níž je člověk ihned šťastnější.

Na světě stále ještě existuje rezervace, kde žijí lidé v rodinách a ženy rodí děti. Do této rezervace jedou na dovolenou Lenina a Bernard, který nenávidí stávající systém a touží po svobodě. Zpátky do civilizace bere divocha Johna a jeho matku, která bývala civilizována, než se před lety v rezervaci ztratila a tedy byla nucena tam zůstat, už kvůli dítěti, které měla.

John je atrakcí celé civilizace, ale sám je čím dál víc zklamán světem, do kterého se dostal. Touží po svobodě a po citu. Po smrti své matky Lindy propadá beznaději a utíká z civilizace do lesů. I tam je ale pronásledován vtíravými reportéry. Nakonec nevidí jiné východisko a unikne civilizaci sebevraždou.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

    Bohemia Institut
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Konec civilizace
­­­­

Diskuse k výpisku
Aldous Huxley - Konec civilizace

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­