ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Černý Václav (*26.03.1905 - †02.07.1987)

­­­­
Václav Černý se narodil 26. 3. 1905 v Jizbici u Náchoda a zemřel 2. 7. 1987 v Praze. Byl to český literární kritik a historik, překladatel a vydavatel. Pocházel z učitelské rodiny, jeho otec Václav Černý (1862-1941) se také zabýval literární historií, zejména životopisem Boženy Němcové, překládal z francouzštiny. Po absolvování gymnázia (Náchod, Dijon) vystudoval na UK bohemistiku a romanistiku. V letech 1931-1934 působil v Ženevě jako docent na Kalvínově univerzitě pro obor srovnávací a obecné literatury, od roku 1936 přednášel na univerzitě v Praze a v Brně. Po uzavření vysokých škol působil jako středoškolský profesor, pro účast na protifašistickém odboji byl v roce 1944 uvězněn. Po válce pokračoval ve vysokoškolské pedagogické práci, z politických důvodů však musel v roce 1950 fakultu opustit, byl i vězněn (1952-53), po osvobozujícím rozsudku pracoval na podřadnějších místech v ČSAV do roku 1968, kdy se opět vrátil na Filozofickou fakultu UK. Se změnou politických poměrů souvisí i jeho nedobrovolné penzionování v roce 1970 jako osoby nežádoucí pro účast na "Pražském jaru". Nemohl pak už veřejně pedagogicky i vědecky vystupovat, jeho texty byly vydávány v samizdatu a exilových nakladatelstvích.

Černý debutoval roku 1928 studií v časopise Host, dále publikoval recenze a studie o románské, později i české literatuře v řadě našich i zahraničních periodik. Založil a redigoval Kritický měsíčník (1938-42, 1945-48). Během války stál jeho časopis blízko mladé existenciálně orientované generace (Jiří Orten, Kamil Bednář), z filozofického i literárního zájmu o existencialismus vyplynuly i jeho vědecké studie První sešit o existencialismu (1948), Druhý sešit o existencialismu z téže doby mohl být vydán až roku 1992. Účastnil se i literárních diskuzí o charakter poválečné kultury, hájil naši příslušnost ke kultuře západní, i když byl otevřen i vlivům ze strany východní, ruské a sovětské. Zdůrazňoval nutnost svobodného rozvoje osobnosti v demokratickém prostředí (Boje a směry socialistické kultury - 1946). Podobně jako jeho učitel F.X.Šalda významně podtrhoval roli tvůrčí osobnosti jako záruky uměleckých i mravních kvalit literatury (Osobnost, tvorba a boj - 1947). Přes nepřízeň režimu se Černý i v dalších letech věnoval literárně historické práci. Zaměřil se na otázky starší literatury české i evropské (Staročeská milostná lyrika - 1948, Staročeský Mastičkář - 1955, Lid a literatura ve středověku, zvláště v románských zemích - 1958). V době politického uvolnění v druhé polovině šedesátých let, kdy mohl publikovat v časopisech jako kritik a v nakladatelstvích jako editor a autor doslovů, vyšly jeho soubory prací o světové literatuře - Studie a eseje z moderní světové literatury (1969) a Studie ze starší světové literatury (1969). Autorovy názory na funkci literární kritiky shrnuje knížka Co je kritika, co není a k čemu je na světě (1968). Monografickou pozornost věnoval Černý některým významným představitelům české kultury (např. Čapek, Němcová, Hora, Seifert, Hrabal). Pro poznání Černého osobnosti, jeho názorů i politicko-společenských souvislostí je podnětná memoárová trilogie Paměti, vydaná nejdříve v Torontu, pak v Brně (1992-94). Překládal z literatury francouzské, španělské, italské aj. Objevil neznámé hry barokního španělského dramatika P. Calderóna de la Barca. Reprezentativní výbor z Černého tvorby představuje dvoudílná Tvorba a osobnost (1992-93).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 01.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav Černý







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­