ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Akvinský Tomáš (*1225 - †07.03.1274)

­­­­
St-thomas-aquinas

Svatý (za svatého byl prohlášen roku 1323, jeho atributy jsou zářící hvězda, slunce na prsou, otevřená kniha, kalich a monstrance) Tomáš Akvinský (italsky San Tommaso d'Aquino) se narodil roku 1225 v Roccasecce jako člen starého italského šlechtického rodu (byl sedmým a posledním potomkem Landolfa Akvinského) a zemřel cestou na koncil do Lyonu roku 1274 v Terracině. Roku 1567 byl papežem Piem V. povýšen na jednoho ze třiceti tří učitelů církve.

Byl to aristotelik, dominikánský kněz, scholastik (jeho práce znamenala vrchol scholastiky) a magistr teologie. Ve čtrnácti letech byl otcem poslán na studia do Neapole, kde roku 1244 vstoupil do dominikánského řádu. Studoval také teologii v Paříži a v Kolíně nad Rýnem, magistrem teologie se stal v roce 1256.
Řeholně byl vychován v klášteře Monte Cassino, navštěvoval řád dominikánských kazatelů v Neapoli. Díky jeho samotářské, mrzoutské a nemluvné povaze a také kvůli jeho fyzickému vzhledu se mu přezdívalo "němý vůl".

Tomáš Akvinský vedl přísně asketický život, kvůli kterému cestoval pouze pěšky a často neměl ani dost papíru na psaní svých knih. Jeho velkým idolem byl Aristotelés, napsal komentáře ke všem jeho v té době známým dílům.

Tomáš Akvinský je jakožto filosof a teolog známý tím, že předložil pět důkazů boží existence (Bůh jako nehybný hybatel, důkaz první příčiny, nutnosti, dokonalosti a posledního účelu). Již rozum dle něj dokazuje nezbytnost Stvořitele. Vše, co se hýbe, musí být logicky něčím pohybováno, při vzniku univerza tedy byl nějaký nehybný hybatel. Z jeho názorů vychází po něm pojmenované filosofické směry tomismus a novotomismus.

Mezi nejznámější díla Tomáše Akvinského patří Suma proti pohanům (1259-1264, Summa contra gentiles), adresovaná hlavně muslimům, Suma teologická (Summa theologiae) a O jsoucnu a bytnosti (De ente et essentia).

Suma teologická vznikla v letech 1265/1266 až 1273 a podílel se na ní i svatý Albert Veliký, který byl učitelem Tomáše Akvinského. Již dle autorova úvodu jde o text pro ty, kdo se v problematice teologie neorientují nejlépe, jde proto o spis jednoduše a jasně členěný. Autor si nejprve položí otázku, ke které následně uvede argumenty. Následují protiargumenty a shrnutí s vysvětlením. Na konci každé otázky jsou uvedeny komentáře k argumentům. Celý traktát se zabývá filosoficko-teologickým bádáním o Bohu a morálce. Mezi zdroje patří například Písmo svaté, liturgické texty, církevní otcové a filosofové, mezi kterými vyniká Aristotelés.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 03.09.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Tomáš AkvinskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­