ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Agnon Šmuel Josef (*17.07.1888 - †17.02.1970)

­­­­
Izraelský spisovatel Šmuel Josef Agnon, vlastním jménem Czaczkes, se narodil 17. července 1888 v Bučač v Haliči. Jeho otec byl velmi vzdělaný, obdivoval židovskou středověkou poezii, avšak pracoval jako obchodník s kožešinami. Matka se zajímala především o německou literaturu. V rodině se mluvilo jazykem jidiš. Agnonovo dětství a celé dospívání bylo ovlivněno rabínskou, chasidskou a evropskou kulturou. Navštěvoval tradiční hebrejskou školu, kde studoval bibli a talmud. Později se v těchto oborech vzdělával i soukromě.
V devíti letech začal psát poezii v hebrejštině i v jazyku jidiš, ale jeho první básně byly publikovány až v roce 1903. První povídky pak vycházely v hebrejských novinách Hamitzpeh a to od roku 1904. V roce 1907 odjel do Palestiny a od té doby psal pouze v hebrejštině. Pohyboval se ve společnosti židovských spisovatelů v Jaffě, pracoval v různých tamějších židovských organizacích, soukromě učil a překládal. První hebrejská povídka byla publikována v Jaffě a jmenovala se Agunot (1908). Odtud spisovatel odvodil svůj umělecký pseudonym Agnon, který začal oficiálně používat od roku 1924.
V roce 1913 odjel z Palestiny do Berlína, kde se setkal s obchodníkem Zalmanem Schokenem, který se stal jeho obdivovatelem a mecenášem. V průběhu první světové války pracoval ve vojenské lékařské službě a v roce 1917 se setkal s Martinem Buberen, který publikoval jeho povídky v němčině.
Agnon se poté roku 1924 vrátil do Jeruzaléma, kde žil ve čtvrti s názvem Talpiot. Během arabských nepokojů v roce 1929 byl vypleněn dům, kde se usadil, a jeho knihy, včetně vzácných židovských rukopisů, byly zničeny. Agnon uprchl na několik měsíců do Německa a na podzim 1930 se vrátil do Talpiotu, kde prožil zbytek svého života.
Po vyhlášení státu Izrael roku 1948 se stal uznávanou veřejnou osobností a organizátorem kulturního života v Izraeli. Roku 1966 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Zemřel 17. února 1970 právě v Izraeli.

DÍLO:

Jeho dílo je silně ovlivněno chasidismem, ze kterého čerpá. Chasidismus je učení o zbožnosti, které vzniklo v 18. století mezi polskými a ukrajinskými Židy.

Křivé se stalo rovným (1909) - román
Svatební obřad (1933) - povídky
Noční host (1939) - román
Včera, předevčírem (1945) - jeho nejrozsáhlejší román, který popisuje druhou vlnu židovské emigrace v Izraeli před první světovou válkou
Až sem (1957) - román
Knihy z Tzaddikimu (1960-61) - více než 100 povídek a příběhů o životě zakladatele chasidismu Bešta (Baala-Šemtova)
V srdci moří (1933) - povídky, líčí zde cestu pravověrného Chasida do zaslíbené země
V míru a pokoji (1935) - povídky
Kniha činů (1933)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 22.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Šmuel Josef Agnon







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­