ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Terentius Publius Afer (*185 př.n.l - †159 př.n.l)

­­­­

Narodil se v Kartágu a do Říma se dostal jako otrok z 2. punské války. Jeho majitel, senátor Terentius Lucanus, jej nejspíše dal vzdělat. Měl dokonce pár urozených přátel, kteří jej podporovali. Dokonce se spekuluje o tom, že autorem jeho her je Scipio, jeden z jeho přátel. Po získání svobody se vydal na cestu do Řecka, kde také zemřel. Říká se sice, že utonul, ale jedná se dle všeho o pouhé připodobnění k smrti jeho oblíbeného autora Menandra, který se utopil doopravdy. Za svého života napsal 6 komedií, z nichž se všechny zachovaly v celku.
Jeho jazyk byl poměrně literární, kompozice propracované a dokázal dobře vykreslit postavy. U nižších vrstev mnoho nezapůsobil, ale líbil se výše postaveným. Náměty svých her přebíral od řeckého autora Menandra.

HRY:

Dívka z Andru (Andria) - Pamphilus se zamiluje do dívky vychované héterou, ale zároveň je zasnouben s jinou. Otec snoubenky brání jejich lásce, dokud nezjistí, že druhá dívka je také jeho dcerou.
Bratři (Adelphoe) - dva synové jsou různě vychováváni, jeden přísně a druhý volně, nakonec se ukáže, že mladík s přísnější výchovou byl horší.
Tchyně (Hecyra) - Tchyně se snaží urovnat manželství svého syna, který opustil manželku, protože otěhotněla ještě před svatbou. Nakonec se zjistí, že skutečným otcem dítěte je stejný muž, protože na slavnosti, kde k tomu došlo, přepadl vlastní budoucí ženu.
Kleštěnec (Eunuchus) - mladík se zamiluje do otrokyně vojáka a převlékne se za eunucha, aby mohl být stále v její blízkosti. Naštěstí když jej odhalí, zjistí se též, že jeho dívka je svobodná občanka a může s ním odejít.
Phormio
Sebetrapič (Heautontimorumenos) - Otec na sebe uvalí trest tvrdé práce za to, že vyhnal svého syna na vojnu, aby si nevzal dívku z nízkých kruhů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Publius Afer TerentiusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)