ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Salesová Leila (*1984)

­­­­
Leila Salesová

Leila Salesová se narodila v roce 1984 a vyrostla v Bostonu (Massachusetts) se svými rodiči a kočkou. Když byla ještě dítě, snila, že až vyroste, stane se z ní spisovatelka, herečka nebo zpěvačka. Ukázalo se, že nemá hudební sluch, takže psaní měla nejvíce na dosah (i když dokázala ztvárnit docela přesvědčivé karaoke písně "Hey Mickey").

Leila s nadsázkou říká, že na základní škole napsala a ilustrovala snad milion vlastních obrázkových knížek - všechny o jednorožcích, kočkách či princeznách (nebo "princeznovských jednorožkách", které byly kamarádkami s "princeznovskými kočkami").
Když jí bylo sedm, napsala delší příběh o paterčatech Marisse, Larisse, Clarisse, Melisse a Alysse. Tyto dívky nebyly sice princeznami, ale byly aspoň pozvány na královský ples.

Na střední škole napsala celkem pět nepublikovaných románů. Mimoto také hrála v několika divadelních hrách, soutěžila v gymnastice a debatování, hlídala děti a měla spoustu dalších mimoškolních aktivit. Bavila ji matematika, naopak nesnášela španělštinu a přírodní vědy.

Po střední škole se dostala na Chicagskou univerzitu (University of Chicago), kde si vybrala obor psychologie. Ani zde nezapomněla na mimoškolní aktivity - tentokrát se stala součástí divadelního vysokoškolského klubu, účastnila se debat po celém světě a psala sloupky do školního časopisu. Také napsala další (opět ještě nepublikovaný) román, který však přihlásila do soutěže a získala cenu od Nadace pro psaní beletrie (Olga and Paul Menn Foundation Prize for Fiction Writing).

Po promoci dostala práci v New Yorku v nakladatelství dětských knížek, kde zůstala až dodnes - takže přes den čte cizí knihy a večer píše ty svoje ("Co víc bych si mohla přát?" komentuje to Leila).

Její první publikovaný román spatřil světlo světa roku 2010 a od té doby stále pracuje na dalších a dalších knihách.
Na klávesnici píše jen dvěma prsty, je vybíravá v jídle a miluje čokoládu.

Zatím pouze jedno její dílo bylo přeloženo do češtiny - Tahle píseň ti změní život (v originále This Song Will Save Your Life).
Mezi její další díla patří Tonight the Streets Are Ours, Once Was A Time, Past Perfect či Mostly Good Girls.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Camille, 25.01.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tahle píseň ti změní život
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Leila SalesováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­