ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Rosenberg Alfred (*12.01.1893 - †16.10.1946)

­­­­
Bundesarchiv Bild 183-1985-0723-500, Alfred Rosenberg

Alfred Ernst Rosenberg se narodil 12. ledna 1893 v estonském Tallinnu do rodiny obuvníka.
Do Říjnové revoluce roku 1917 studoval v Moskvě architekturu, pak se vrátil domů a zúčastnil se protirevolučních politických hnutí. Nakonec přesídlil do Německa, kde v roce 1919 vstoupil do NSDAP. Jako schopný propagandista dostal na starost stranické tiskoviny, posléze se roku 1921 stal editorem Völkischer Beobachter, oficiálních novin NSDAP.

Rosenberg důrazně prohlašoval, že čistota germánské rasy má nejvyšší důležitost a že bolševické nebezpečí omlouvá útok na Polsko a SSSR.
Roku 1929 založil vojenskou ligu pro německou kulturu, následně byl o rok později zvolen do Reichstagu. V tomto roce také publikoval dílo Mýtus 20. století (Der Mythus des 20. Jahrhunderts), v němž uvedl dvě neustále soupeřící řasy (Židé a Árijci). Árijci, tvrdil Rosenberg, jsou zodpovědní za vše, co je na světě umělecky hodnotné, zatímco Židé se snaží jejich dílo pošpinit a zničit.

Roku 1933 se stal šéfem zahraničního odboru NSDAP a pokoušel se dosáhnout odvolání Versailleské smlouvy. V příštích letech dále zveřejňoval své extrémní rasistické názory, k tomu ještě obhajoval německou expanzi.

Hitlera zaujaly Rosenbergovy schopnosti, že ho roku 1940 jmenoval ředitelem "Univerzity nacismu" (Hohe Schule der NSDAP). Pod záminkou ustavování této pseudoakademické instituce Rosenberg nechal zabavovat knihy a umělecká díla ze židovských domácností, knihoven, synagog a dalších veřejných budov a institucí.

Po invazi do SSSR byl jmenován říšským ministrem pro okupovaná východní území. Přestože se Rosenberg pohyboval v nejvyšších mocenských kruzích a podporoval represe vůči Židům, snažil se minimalizovat negativní dopady okupace na ostatní rasy v obsazených východních teritoriích. Kvůli tomu se dostal do střetu s SS, čímž se sféra jeho vlivu značně omezila. Po zajetí Spojenci mu ale tato skutečnost nebyla pranic platná.

Po válce byl norimberským soudem obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, za které byl odsouzen k trestu smrti.
Ráno 16. října 1946 byl popraven oběšením.

DÍLO:

  • Mýtus 20. století (1930, Der Mythus des 20. Jahrhunderts) - ideologické dílo, bible rasismu; autor mimo jiné prohlašuje Čechy a Poláky za bezcenné, degenerované a impotentní netvořivé národy; Češi jsou podle něj národem neschopným, barbarským a zbabělým

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.10.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Alfred Rosenberg







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­