ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Židle

Jeden starý člověk těžce onemocněl. Jeho farář jej šel navštívit. Jakmile vstoupil do jeho pokoje, všiml si prázdné židle, podivně umístěné vedle lůžka nemocného. Zeptal se ho, k čemu ta židle slouží. Muž mu se zesláblým úsměvem odpověděl: "Představuji si, že na té židli sedí Ježíš. Předtím než jste vešel, jsme spolu hovořili... Po mnoho let mi přišlo velice obtížné se modlit. Až jednou mi přítel vysvětlil, že modlitba spočívá v rozhovoru s Ježíšem. Tak si nyní Ježíše představuji sedícího na židli proti mně, mluvím na něj a naslouchám jeho odpovědím. Od té doby už žádné problémy s modlitbou nemám."
O několik dní později přišla na faru dcera nemocného farářovi oznámit, že její otec zemřel. Řekla: "Nechala jsem ho několik hodin samotného. Když jsem se vrátila do pokoje, našla jsem ho mrtvého s hlavou opřenou o prázdnou židli, kterou chtěl mít stále u svého lůžka."

(Bruno Ferrero z knihy Deset slov o víře, Portál, Praha, 2011)

Pokaždé, když se vracím k tomuto příběhu, je pro mě jakousi inspirací do osobního života, je plný naděje, víry a lásky, té trojice, kterou nám předkládá i sám sv. Pavel z Tarsu; a koneckonců i sám Pán Ježíš, když říká, že on sám je ta Naděje, Víra a Láska. Tyto tři skutečnosti či duchovní kardinální ctnosti jsou vlastní každému člověku. A i ten, jenž snad nemiluje, alespoň věří, a i ten, který nevěří, alespoň doufá v něco nad ním, v něco nadpřirozeného, co jej určuje.

Je mnoho lidí, kteří nevěří v Boha, a už vůbec se nemodlí, ale není přece krásné být s někým, kdo vám stoprocentně rozumí a ještě vám dá slova útěchy a dobré rady? Pro mě je modlitba jakýmsi mostem, cestou, při níž se setkávám s Tím, který bezvýhradně miluje. A když už nemohu dál, jsem v depresi či prožívám své úzkosti, je to On, jenž mne pozvedá a nese na svých ramenou. A i když už si myslím, že na mě zapomněl a není nikde, kde bych Ho mohla nalézt, nakonec se ukáže, že byl celou tu dobu se mnou v mém srdci, a to pro mě znamená nejvíce. Je to můj nejlepší přítel, je to můj starší bratr, je to můj spolubojovník proti zlu, je to on, který mě nese jako matka své dítě v náručí.

Jednou, když jsem byla zoufalá, udělala jsem pokus se židlí, jako v tom příběhu nahoře. Ze mě se ty problémy jen sypaly a mně se ulevilo. Dokonce když jsem usínala, tak jsem dala svou ruku na peřinu dlaní nahoru a představovala jsem si, že mě drží sám Kristus. Asi tuto terapii zase obnovím.

A na závěr ještě jeden citát od svatého Augustina: "Nepokojné je srdce člověka, dokud nespočine v tobě, Bože."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 09.04.2018

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
ŽidleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­