ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 4.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Revoluce 1989

"Crrr, crrrrr!" Jakmile jsem zaslechl zvuk otravného budíku, otevřel jsem oči a vypnul ho. Byl ten den - den D. Psalo se 17. listopadu a já měl společně se studenty naší školy vše hotové a připravené na večerní demonstraci. Datum jsem měl zaškrtnuté ve svém kalendáři, nasnídal se, oblékl a vyrazil do školy.

Společně s Petrem, Láďou, Martinem a Pepou chodíme na FAMU. Celý den jsme domýšleli detaily na večer. Velmi jsme se těšili, ale zároveň jsme měli velký strach. O velké přestávce jsme seděli okolo jedné lavice, svačili a povídali si o večerní akci.
Najednou mě uprostřed věty přerušila Edita, jedna z mých spolužaček. S velkým úsměvem na tváři se mě zeptala: "Ahoj Jakube, tak co, už je vše hotové na dnešní večer?"
Řekl jsem jí, že ano a dál to nekomentoval, nechtěl jsem se s ní dávat do řeči, vždy byla celkem otravná a celou dobu, co jsme spolu studovali, byla do mě zamilovaná.

Den utekl jako voda a už odbíjela čtvrtá hodina odpoledne. Šel jsem ještě k sobě do bytu. Bydlel jsem na Moskevské. Dal jsem si něco rychlého k jídlu a vzal si pletený svetr a zimní kabát. Celý den venku panovala obrovská zima a ráno jsem počasí trochu podcenil.

Se studenty naší školy jsme byli domluveni, že se v půl šesté sejdeme před vchodem do metra. Když jsem se blížil k metru, nemohl jsem už z dálky přehlédnout velkou skupinu lidí, mávajících na mě. Hromadně jsme si šli zakoupit jízdenky a nastoupili do metra ve směru na Národní třídu. Nemohli jsem se dočkat, takže to dávala spousta z nás najevo. Vystoupili jsme z metra a vyrazili rovnou na náměstí.

Tam jsme již nebyli sami a vše propuklo. Přišla spousta studentů a lidí. Chtěl jsem udělat pár kroků dozadu, když vtom do někoho narazím. Otočím se a spatřím krásnou dívku.
"Omlouvám se!"
Chvíli mi trvalo, než jsem se vzpamatoval, ale vzápětí jsem řekl: "To ne, to já se omlouvám, byla to moje chyba," zakoktal jsem.
Podal jsem jí ruku a představil se: "Jmenuji se Jakub Nový. A vy?"
Jmenovala se Táňa a prý měla namířeno do kina. Ještě mi stačila říct, že je studentkou DAMU.

Najednou okolo nás vypukla panika, jelikož byl dav stlačován pracovníky VB. Táňa ztratila botu a upadla na zem. Otočil jsem se, ale Táňa nikde. Ihned jsem ji začal hledat, jenže to už jsem viděl, jak ji policajti odvádějí do přistaveného auta. Rozeběhl jsem se a utíkal za ní. V posledním okamžiku jsem ji chytil za ruku a vytrhl ji příslušníkovi z ruky. Společně jsme utíkali do přilehlé uličky. Nebyli jsme jediní, takových nás tam bylo více. Pořádně jsme nevěděli, co se vlastně děje. V našem úkrytu jsme vydrželi až do odjezdu pořádkových služeb.

Po rozehnání demonstrujících, když už byl v okolí relativní klid, jsme se odvážili vyrazit k metru. Společně s Táňou jsme odjeli do mého bytu. Oba jsme byli vystrašení a úplně zmrzlí. Pozval jsem ji na čaj.

Tím se začala pro nás dva odvíjet úplně nová životní kapitola. A jak se později ukázalo, nová etapa začala i pro náš stát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kláry, 15.10.2020

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Revoluce 1989Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­