ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 18x Prosím, ohodnoť práci

Loeb Strauss - džíny (Osobnost, která změnila svět)

Je mnoho vynálezců, politiků, vědců a diktátorů, kteří změnili svět. Tyto osobnosti zná - nebo alespoň by mělo znát - každé dítě. Proč je zná? Protože chodí do školy a učí se dějepis. Ale je spousta "obyčejných" lidí, kteří změnili svět víc, než si kdo uvědomuje. Jedním z těch "obyčejných" lidí byl i Loeb Strauss.

Loeb Strauss se narodil 26. února roku 1829 v bavorském Buttenheimu. Dva roky po smrti svého otce Loeb a jeho sourozenci emigrovali do New Yorku. Tam začali obchodovat s textilním zbožím. Loeb se začal učit obchodovat od svých bratrů. Později začal sám s různým zbožím cestovat přes celé Kentucky. Roku 1850 byl znám, jak u své rodiny, tak u zákazníků jako "Levi".
Svět je zahlcen džínami. Před 175 lety se narodil muž, který je vymyslel. Levi Strauss ušil kalhoty a změnil tím svět. Nikdo jiný neovlivnil módu víc než on - stvořitel džín. Každý je má nebo alespoň zná. Možná se to tak stalo, možná je to reklamní trik. V jednom městečku kdesi v Nevadě prý chlápek našel ve stodole kus hadru. Zmuchlaný, zablácený, potrhaný... To jsou přece džíny Levisky s datem výroby 1880. Nálezce je ukazuje sběrateli kuriozit, slovo dává slovo a kalhoty se dostávají do aukce. O více než 120leté nejstarší džíny na světě, je velký zájem. Firma Levis je nakonec vydražila pro své muzeum za 46 tisíc dolarů. Před 155 lety, kdy Levi vyrobil první kalhoty, by nikdo neřekl, jakou legendou se obyčejné pracovní kalhoty stanou.
Džíny vždy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Prošly si svým vývojem, až dosáhly dokonalosti. První kalhoty byly docela obyčejné bez ozdobných cvočků a i bez štítků s logem a velikostmi. Byly ušité z neforemné látky původem z Francie, ze které se šily plachty na vozy. Není divu - byly přece pro horníky. V roce 1850 se po státu Nevada šíří zpráva, že ty nové kalhoty od Strausse vydrží opravdu hodně. Ale k dokonalosti kalhot pro horníky jim něco chybí, a tak si jeden zlatokop začíná na švy kapes přitloukat cvočky. Levi byl z toho nápadu přímo nadšený a začal dávat cvočky na všechny své kalhoty. A dokonce mu byl uznán patent 20. května roku 1873.
Dnes již dobře známy štítek na Leviskách také nebyl odjakživa. Štítek se dvěma koňmi snažícími se roztrhnout kalhoty byl poprvé našit v roce 1886. Byl původně látkový, až později byl zaměněn za raženou kůži. Ozdobný praporek se poprvé objevil v roce 1936. Od roku 1936 je k pravé zadní kapse přišíván červený štítek. Toto místo je typické jen pro značku Levis.
Poklopec prošel také jistými změnami. Původní kalhoty měly měděný nýtek i naspodu poklopce. Na tuto malou součástku si však mužští zákazníci stěžovali, protože ohřál-li se nýtek při sezení u ohně, byl zdrojem velkých nepříjemností. Nedalo se nic dělat, musel být odstraněn. V roce 1954 došlo u poklopce k výraznější změně. Poprvé byl místo knoflíků všíván pevný zip. Současná móda se však ke starým dobrým knoflíkům vrací.
Velkým zlomem byla padesátá léta. Z původně pracovního oděvu se stal módní hit, který začali nosit hvězdy jako Marlon Brando, James Dean, Marilyn Monroe. Dnes se každé generaci pod názvem džíny, který vznikl od názvu látky z Janova, vybavý něco jiného.
Dnešní padesátník si představí jímavou scénu za školních lavic, kdy učitelky nelítostně posílaly žáky domů převléknout se z "texasek" - jak se džínám v Československu říkalo - do něčeho slušnějšího.
Pětačtyřicátník zavzpomíná, jak nosil dlouhé vlasy a díky rozervaným džínám byl tím nejobdivovanějším "hipísákem" v okrese.
Pětatřicátník si se stejným dojetím vybaví fronty, které stával před prodejnami Tuzex v těch světlých dnech, kdy do nich dorazil symbol "prohnilého" kapitalismu - džíny.
A dnešní puberťák? Ten vůbec nechápe, nad čím se ti staříci dojímají. Džíny? To je přece ta nejběžnější věc na světě.
Dnes je mnoho výrobců, kteří vyrábějí džíny. Jsou levnější a díky reklamám, zaměřeným spíše na mladší generaci, i prodávanější. A právě proto se firma Levis musí hodně snažit, aby nezůstala jen kapitolou v dějinách módy. I když je to kapitola nejdůležitější.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Loeb Strauss - džíny (Osobnost, která změnila svět)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)