ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.70
Hodnoceno: 138x Prosím, ohodnoť práci

Zabil jsem a mám výčitky

Ne, nebojte se! To nejsou vrahovy řádky, jak se z tohoto nadpisu zdá. Nůž mám jen na chleba, sekerku na dříví a se střelnou zbraní jsem se již dávno rozloučil. I přesto mám pocit vraha. Proč takové divoké řádky?
Začalo mne hryzat svědomí z úkonu, který poznal snad každý rybář. Chci zdůraznit slovo snad, protože z vlastní zkušenosti vím, že jsou i výjimky.
Zabil jsem krásnou a nádhernou svou první velkou rybu! Teď si jistě řeknete: "No a co je na tom? Je to přece přirozené!". Ano, je to přirozený pud lovce, který každý zná, ale lidský vývoj jde stále rychle kupředu a začíná vyznávat již jiné hodnoty, než onen slastný pocit z vítězství, který je na závěr boje obarven krví.
Od té chvíle jsem si začal vážit ryb daleko více než tomu bylo dříve. Teď přišla ta správná chvíle na patřičné sousloví – všechno zlé, je pro něco dobré. Alespoň se člověk zamyslí sám nad sebou.
Byl jsem vždy pyšný na to, že jsem byl ten, který ryby vždy rád pouštěl a když zabíjel, bylo to vždy jen pro potřeby handicapovaných vodních zvířat, která občas sem tam nějakou rybičku potřebovala.
Teď jsem zabil jen pro ten pocit lovce a pro svůj malý okamžik vítězné radosti, který zakrátko vyprchal.
Jen mne utěšoval falešný pocit z toho, že ten krásný duhák byl uloven na soukromém revíru a ke všemu za peníze a kdybych ho nechytil já, chytil by ho za chvíli určitě někdo jiný. Škaredé to utěšování. Asi ještě máme v sobě geny po pravěkých lovcích, které se ještě škaredě ozývají.
Ulovit takový hezký kousek na paní řece, která si svá tajemství velmi dobře ukrývá, tak bych ho s čistým svědomím a bez rozpaků pustil zpět stejně tak, jakoukoli jinou rybičku. Bral bych to jako povinnost k té nádherné řece, která mne dokázala obdařit tím nejkrásnějším dárkem a tím je stát se alespoň na pár chvil její součástí.
Začal jsem si uvědomovat, kolik týdnů života musí stát rybičku každý její centimetr a že nemáme právo zasahovat do řádu přírody, který nemůžeme ničím vykoupit. Co jsme pro tu přírodu tak velkého a světoborného udělali, že můžeme svévolně rozhodovat o zabíjení? Kdykoliv, když mám jakoukoli rybu již v rukách, tak odněkud slyším jak mi někdo jemným a tajemným hlasem povídá: "Co jsi udělal proto, aby jsi mne mohl zabít?" Tehdy se začnu stydět a šupinatka je opět tam, kde byla před pár minutami. Tehdy dostávám takový zvláštní a opravdu velmi hezký pocit, jako kdyby mne řeka podávala ruku a říkala DĚKUJI.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sedum (Pavel Soukop), 02.11.2004

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zabil jsem a mám výčitkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­