ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.23
Hodnoceno: 13x Prosím, ohodnoť práci

Vánoce - obdarovávání druhých

Prosinec, to je nejštědřejší měsíc v roce. Všichni bychom se najednou rozdali. I lakomci. "Dávám, dáváš, dáváte" - to je heslo dnešních Vánoc. Dobře, ale popřemýšlejme na chvilku o umění dávat, ale také přijímat dárky...
To, co je na darech nejhezčí, tkví v jejich schopnosti přinášet radost oběma stranám - tomu, kdo dal, i tomu, kdo dostal. Dárek není jen věc, kterou jsem před chvílí ještě neměl, a teď mám. To nejdůležitější je v něm skryto. Nemyslím pod papírem, ale za věcí a hmotou. Schovává se tam poselství: "Chtěl jsem tě potěšit! Mám tě rád." Dárek je jeden z druhů polibku nebo obejmutí. Tohle je na něm podstatné, ale někdy také ošidné...
Protože dárek je jakýmsi kladným sdělením, čeká se odezva. A jaká jiná než kladná! U každého i sebemenšího dárku, i toho který se dostavuje v rozporu s vašimi přáními a očekáváními, se předpokládá nějaká vaše reakce. "Má radost? Trefil jsem se?" ptá se darující. Málo naplat, druhého zamrazí a rozladí, postřehne-li, že se netrefil. Dárek pak nesehraje žádnou roli. Změní se v mrtvou věc, co se jen přemístila z rukou do rukou. Nehřeje, nepotěší. Chyba!
Jak se zachovat v případě, že člověk dostane, co nechtěl? Je třeba lhát! Odpusť, Ježíšku, ale musí se předstírat! Prekérní situace je jednou z výjimek, kdy láska k bližnímu volá po milosrdném pokrytectví. Dobrotivá lež se totiž promění v trochu porozumění vůči druhému.
Nelíbí se ti kravata, co jsi našel pod stromečkem? Raduj se! Předveď alespoň pantomimické nadšení. Prohlaš, že krásnější vzor jsi ještě neviděl. A vše bude v pořádku. Když kravata neudělala radost tobě, ať udělá radost alespoň tomu, kdo ji tak dlouho sháněl. Nemáš-li na takové gesto dost sil, snad se raději na té nové kravatě hned pověs!
K tématu obdarovávání už jen maličkost. Dárek pečlivě a vkusně zabalený je dvojnásob cennější než ten, kterému jsme nebyli ochotni věnovat čas a položili jsme ho pod stromek v krabici od bot převázané provázkem. Načinčaný dárek mluví totiž tajnou řečí symbolu: Vážím si tě, mám tě rád, i mašličku jsem pracně vázal kvůli tobě.
Poselstvím Vánoc je přinášet radost. Podle mne největší radost, kterou můžete o Vánocích zažít, je, když vidíte, že někomu se váš dárek líbí a že je šťastný. Nekažte si proto navzájem radost a podělte se o své štěstí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Twinky69, 08.04.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Vánoce - obdarovávání druhýchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­