ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Šrouby a matice

Vzít šroub, přiložit ke stroji, hodit ho k ostatním. Vzít šroub, přiložit ke stroji, hodit k ostatním, až to cinkne. A pak znovu, pořád dokola, do zbláznění.

Filip si otřel čelo. Toužil po změně, vyklouznout ze stereotypu, ale všechny šrouby byly navlas stejné a stroj dělal pořád ty samé zářezy. Když hodil hotový šroub mezi ty zbylé, zvuk byl pokaždé stejný. To samé cinknutí a po něm to samé ticho. Už nemohl ani přemýšlet, hlava upadla do transu a jenom opakovala, co měla naučené. Vzít šroub a - počkat! Filip se zarazil. V ruce nedržel to, co obvykle, ale kovovou matici. S dírkou uprostřed a hladkými kraji, bez těch zářezů, které dělal on.

Vstal a rozhlédl se po místnosti. Byla plná podobných strojů, jako měl on, a u každého seděl nějaký člověk. Měli stejné mechanické pohyby a strnulé tváře, a Filipa si vůbec nevšímali. Ten se začal procházet po místnosti a pozoroval vše kolem něj. Viděl svého kamaráda, jak dělá to samé jako on, nebo dalšího kolegu, kterého neměl moc rád, jak něco pečlivě zapisuje do notesu. Matici otáčel mezi prsty a dlouhou místností šel stále dál od svého stroje.

Barva stěny se změnila z hnědé na modrou a světlo se trochu ztlumilo. V téhle části továrny Filip nikdy nebyl. U zdi seděl maličký starý muž s knírkem a hrbil se u stroje. Brýle mu sjížděli z nosu a on si je každou chvíli posouval prstem nahoru. Vyráběl ty hladké a zvláštní matice a u toho se usmíval.

"Dobrý den," pozdravil ho Filip a přistoupil k němu, "tady se ke mně dostala jedna z vašich matiček."
Starý muž se na něj podíval skrz silné dioptrie. "Děkuji vám," vzal mu matku, položil ji mezi ostatní a pokračoval v práci. Mezitím se mile díval na Filipa.
"Víte, mladý pane, mě tahle práce děsně baví. Připadá mi taková... no... užitečná," mnul si v dlani matičku a pozorně ji sledoval, "ty matky jsou pro mě jako děti. Děkuji, že jste mi ji vrátil."
"To nemáte vůbec zač," usmíval se Filip a rozloučil se s ním. Vrátil se zpátky ke svému stroji a pohodlně si sedl.

Vzít šroub, přiložit ke stroji, hodit ho k ostatním. A pořád se usmívat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 31.01.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Šrouby a maticeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­