ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.55
Hodnoceno: 60x Prosím, ohodnoť práci

Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela

Maurice Ravel (1875-1937) patří mezi ty šťastné skladatele, jejichž dílo bylo přijato již za jejich života a zároveň neupadlo v zapomnění ani posléze, jak dokazují četná provedení jeho děl na světových pódiích. V mládí studoval klavír u Charlese-Wilfrida Bériota a kompozici na Pařížské konzervatoři u Gabriela Faurého. Byl ovlivněn hudební řečí Claude Debussyho, ovšem vyjadřoval se po svém a vzhledem k velké fantazii a originalitě a zároveň mistrovskému zvládnutí skladatelského řemesla je jedním z největších zjevů hudebního impresionismu.

Smyčcový kvartet F dur zkomponoval Ravel ve svých 27 letech. V té době měl za sebou již řadu děl (klavírní Vodotrysky, Pavana za mrtvou infantku...), ovšem autor chtěl napsat skladbu, v níž by dokázal formální stavební umění. Čtyřvětou kompozici otevírá Allegro moderato. Très doux, věta v klasické sonátové formě, která je naplněna tempovými nuancemi (ritardando, accelerando, ale i změny tempa), výraznou dynamikou od piano pianissima do forte fortissima a prudkými zvraty. Skladatel zde v hlavním i vedlejším tématu hovoří prostou zpěvnou melodií, kterou podbarvuje klasická (tonální) harmonie bohatá na septakordy a pro impresionismus typické paralelní kvinty. Věta je klidná a zároveň plná vzrušených momentů a kontrastů.

Následující věta, nesoucí označení Assez vif. Très rythmé, uchvátí svou živostí a barevností. Je komponována ve formě A-B-A´ a působí jako scherzo, přičemž díl A je velice rychlá, virtuózní část, kde po pizzicatovém úvodu prochází melodie mezi partem prvních houslí a violy, zatímco sekund (střídavě s primem a violou, pokud nehrají melodii) plní funkci především harmonickou a violoncello má rozepsané akordy hrané pizzicato. Díl B je kontrastní, pomalá část, kde jemná melodie prochází od violoncella přes violu až do primu; ke konci jsou dynamikou a tempem tvořeny jakési "vlny", až pizzicatem v triolovém rytmu napříč kvartetem zmoduluje do dílu A´, který je s nepatrnými změnami reprízou začátku věty, včetně zachování tonálního plánu.

Třetí věta Très lent je snad nejkrásnější částí kvartetu. Jedná se o volnou větu a působí mozaikovým dojmem, protože je složena z kratších částí, tematicko-motivickou prací nezřídka zpracovávajících materiál z první věty, jinde zase jakoby odkazuje k Pavaně za mrtvou infantku. Jímavé melodie prostupují celou větu, psanou ve slabé dynamice, a na niternosti se jistě podílí i občasné (autorem předepsané) sul tasto a použití sordin, které smyčcovému kvartetu dodávají zastřený, jakoby tušený charakter.

O to více od samého začátku uchvátí živostí a neutuchající dravostí finální Vif et agité ve strhujícím 5/8 taktu. Ravel zde často používá rytmu 2:3 a 2:5, což vedle celkové hybnosti a spádu věty pomáhá udržet napětí. Výraz je silně expresivní. Opět hledá i vyjádření barvou, takže zde najdeme vypsané flažolety, glissando, tremolo, nebo hru na hmatníku. Formálně se jedná o rondo a stejně jako první věta je komponováno v jasné F dur.

Celkově je skladba geniálně vystavěná a hudebními nápady originální i dnes, po více než sto letech od vzniku. Interpretačně se řadí k obtížnějším, ale nic zde není nehratelné a zejména rychlé věty jsou nesmírně efektní. Přestože je to dílo moderně smýšlejícího autora, je nemálo vyhledáváno a vděčně přijímáno jak mezi hudebníky, tak i laickou veřejností. Aneb jak pravil Debussy: "Na kvartetu neměnit ani notu, neboť je dokonalý..."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Markéta Rejmontová, 23.05.2010

­­­­

Slohová práce Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela ve slovenštině?

Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Smyčcový kvartet F dur Maurice RavelaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­