Menu
Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela
Maurice Ravel (1875-1937) patří mezi ty šťastné skladatele, jejichž dílo bylo přijato již za jejich života a zároveň neupadlo v zapomnění ani posléze, jak dokazují četná provedení jeho děl na světových pódiích. V mládí studoval klavír u Charlese-Wilfrida Bériota a kompozici na Pařížské konzervatoři u Gabriela Faurého. Byl ovlivněn hudební řečí Claude Debussyho, ovšem vyjadřoval se po svém a vzhledem k velké fantazii a originalitě a zároveň mistrovskému zvládnutí skladatelského řemesla je jedním z největších zjevů hudebního impresionismu.
Smyčcový kvartet F dur zkomponoval Ravel ve svých 27 letech. V té době měl za sebou již řadu děl (klavírní Vodotrysky, Pavana za mrtvou infantku...), ovšem autor chtěl napsat skladbu, v níž by dokázal formální stavební umění. Čtyřvětou kompozici otevírá Allegro moderato. Très doux, věta v klasické sonátové formě, která je naplněna tempovými nuancemi (ritardando, accelerando, ale i změny tempa), výraznou dynamikou od piano pianissima do forte fortissima a prudkými zvraty. Skladatel zde v hlavním i vedlejším tématu hovoří prostou zpěvnou melodií, kterou podbarvuje klasická (tonální) harmonie bohatá na septakordy a pro impresionismus typické paralelní kvinty. Věta je klidná a zároveň plná vzrušených momentů a kontrastů.
Následující věta, nesoucí označení Assez vif. Très rythmé, uchvátí svou živostí a barevností. Je komponována ve formě A-B-A´ a působí jako scherzo, přičemž díl A je velice rychlá, virtuózní část, kde po pizzicatovém úvodu prochází melodie mezi partem prvních houslí a violy, zatímco sekund (střídavě s primem a violou, pokud nehrají melodii) plní funkci především harmonickou a violoncello má rozepsané akordy hrané pizzicato. Díl B je kontrastní, pomalá část, kde jemná melodie prochází od violoncella přes violu až do primu; ke konci jsou dynamikou a tempem tvořeny jakési "vlny", až pizzicatem v triolovém rytmu napříč kvartetem zmoduluje do dílu A´, který je s nepatrnými změnami reprízou začátku věty, včetně zachování tonálního plánu.
Třetí věta Très lent je snad nejkrásnější částí kvartetu. Jedná se o volnou větu a působí mozaikovým dojmem, protože je složena z kratších částí, tematicko-motivickou prací nezřídka zpracovávajících materiál z první věty, jinde zase jakoby odkazuje k Pavaně za mrtvou infantku. Jímavé melodie prostupují celou větu, psanou ve slabé dynamice, a na niternosti se jistě podílí i občasné (autorem předepsané) sul tasto a použití sordin, které smyčcovému kvartetu dodávají zastřený, jakoby tušený charakter.
O to více od samého začátku uchvátí živostí a neutuchající dravostí finální Vif et agité ve strhujícím 5/8 taktu. Ravel zde často používá rytmu 2:3 a 2:5, což vedle celkové hybnosti a spádu věty pomáhá udržet napětí. Výraz je silně expresivní. Opět hledá i vyjádření barvou, takže zde najdeme vypsané flažolety, glissando, tremolo, nebo hru na hmatníku. Formálně se jedná o rondo a stejně jako první věta je komponováno v jasné F dur.
Celkově je skladba geniálně vystavěná a hudebními nápady originální i dnes, po více než sto letech od vzniku. Interpretačně se řadí k obtížnějším, ale nic zde není nehratelné a zejména rychlé věty jsou nesmírně efektní. Přestože je to dílo moderně smýšlejícího autora, je nemálo vyhledáváno a vděčně přijímáno jak mezi hudebníky, tak i laickou veřejností. Aneb jak pravil Debussy: "Na kvartetu neměnit ani notu, neboť je dokonalý..."
Zdroj: Markéta Rejmontová, 23.05.2010
Slohová práce Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela ve slovenštině?
Slovenskou verzi této slohové práce naleznete na adrese:
Diskuse ke slohové práci
Smyčcový kvartet F dur Maurice Ravela
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
ctnost zmoudření 1. den ve škole klimatické změny SISYFOS vojáka o smutných očích antické+řecko Jerome Klapka Jerome cestování po světě rým obkročný večerníček Na co slova nestačí červená karkulka sloky těžká hodina Za trochu kulturní vlakové nádraží andy weir Maryčka Magdonová Vilém Tell West pocket revue Květen Žádost olbrach dopis ředitelce ozvalo se zaklepání bouře na moři Sirotčinec daniel landa
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 744 177 258
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí