Menu
Onemocnění slepého střeva
Jedním z nejčastějších chirurgických onemocnění je apendicitida neboli zánět apendixu (červovitý výběžek slepého střeva), jenž leží v pravé dolní čtvrtině břicha. Chybně bývá označována za zánět slepého střeva. Toto onemocnění patří mezi takzvané náhlé příhody břišní. Pro tuto skupinu onemocnění je typické, že vznikají náhle z plného zdraví, mají rychlý průběh a v případě neléčení vedou k závažným komplikacím včetně ohrožení života.
Určitou úlohu při vzniku apendicitidy mají vedle způsobu výživy dva faktory. Obstrukce (zamezení průchodnosti, ucpání) nestrávenou potravou či tuhou stolicí a infekce (zánět) apendixu. Ve většině případů je příčina neznámá a nepředvídatelná. Jediné, co lze ovlivnit, je životospráva. V některých rozvojových zemích Afriky a Asie, kde převažuje rostlinná strava s vysokým obsahem vlákniny, se zánět červovitého výběžku téměř nevyskytuje. Složení stravy má tedy pro rozvoj tohoto onemocnění také velký význam.
Prvním charakteristickým příznakem je bolest kolem pupku. S postupujícím zánětem se přesouvá do pravého podbřišku. Bolest se zhoršuje při chůzi do schodů a při předklonu. Pokud apendix praskne, dochází k ústupu bolesti a nemocný pociťuje úlevu. Záhy se však rozvíjí zánět pobřišnice a stav nemocného se zhoršuje. V tomto případě lze pozorovat na pohmat citlivé a tvrdé břicho. Mezi další příznaky patří zástava odchodu plynů a stolice, nechutenství, zvýšená teplota, zrychlený puls, někdy se objevuje i průjem. Nemocný je neklidný a nesoustředěný.
Krom příznaků pomohou lékaři v diagnostice (určení nemoci) i další vyšetřovací metody. Z fyzikálního vyšetření je to pohled, poklep, pohmat, poslech a vyšetření per rectum (konečníkem). Z laboratorních metod se využívá hematologických (krevních) a biochemických (složení živých organismů) rozborů krve, moči či stolice. Velmi využívané jsou i zobrazovací metody, především ultrazvuk a rentgen břicha. Využívá se i gynekologického a urologického vyšetření. Přestože je k dispozici mnoho vyšetřovacích metod, nelze vždy stoprocentně toto onemocnění určit.
Existují dva druhy léčby apendicitidy. Konzervativní (tradiční) a chirurgická (operativní). Konzervativní léčbou je myšleno zklidnění zánětu nebo jeho iritace (ledování). Pokud nedojde ke zklidnění zánětu, dochází k appendektomii (operativní odstranění apendixu), která probíhá v celkové anestezii (znecitlivění celého těla).
Perforace (prasknutí) apendixu a peritonitida (zánět pobřišnice) jsou nejobávanějšími komplikacemi apendicitidy. Dochází k rozsáhlému zánětu, který ohrožuje nemocného na životě. Může se objevit abces (voda v dutině břišní) nebo vzniknou pozánětlivé srůsty v dutině břišní.
Zdroj: Buginka, 23.02.2009
Diskuse ke slohové práci
Onemocnění slepého střeva
Štítky
Santa Claus vypravování příběh dovolena školní tabule osoba, které si vážím tančící figurky noční let budoucnost lidstva ve službách švédska ocenění marketa František Kupka U veliké řeky jean jacques báječná Nákupní centrum rozvod čapek hordubal kosik opatovický poklad Ptáci julius caesar zimní odpoledne multiverbizace lovci mamutu nadpozemská Záchrana Lilandgarie. synovec Morový sloup Symbolika
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 534 363 105
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2021 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti