ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.78
Hodnoceno: 9x Prosím, ohodnoť práci

Onemocnění slepého střeva

Jedním z nejčastějších chirurgických onemocnění je apendicitida neboli zánět apendixu (červovitý výběžek slepého střeva), jenž leží v pravé dolní čtvrtině břicha. Chybně bývá označována za zánět slepého střeva. Toto onemocnění patří mezi takzvané náhlé příhody břišní. Pro tuto skupinu onemocnění je typické, že vznikají náhle z plného zdraví, mají rychlý průběh a v případě neléčení vedou k závažným komplikacím včetně ohrožení života.

Určitou úlohu při vzniku apendicitidy mají vedle způsobu výživy dva faktory. Obstrukce (zamezení průchodnosti, ucpání) nestrávenou potravou či tuhou stolicí a infekce (zánět) apendixu. Ve většině případů je příčina neznámá a nepředvídatelná. Jediné, co lze ovlivnit, je životospráva. V některých rozvojových zemích Afriky a Asie, kde převažuje rostlinná strava s vysokým obsahem vlákniny, se zánět červovitého výběžku téměř nevyskytuje. Složení stravy má tedy pro rozvoj tohoto onemocnění také velký význam.

Prvním charakteristickým příznakem je bolest kolem pupku. S postupujícím zánětem se přesouvá do pravého podbřišku. Bolest se zhoršuje při chůzi do schodů a při předklonu. Pokud apendix praskne, dochází k ústupu bolesti a nemocný pociťuje úlevu. Záhy se však rozvíjí zánět pobřišnice a stav nemocného se zhoršuje. V tomto případě lze pozorovat na pohmat citlivé a tvrdé břicho. Mezi další příznaky patří zástava odchodu plynů a stolice, nechutenství, zvýšená teplota, zrychlený puls, někdy se objevuje i průjem. Nemocný je neklidný a nesoustředěný.

Krom příznaků pomohou lékaři v diagnostice (určení nemoci) i další vyšetřovací metody. Z fyzikálního vyšetření je to pohled, poklep, pohmat, poslech a vyšetření per rectum (konečníkem). Z laboratorních metod se využívá hematologických (krevních) a biochemických (složení živých organismů) rozborů krve, moči či stolice. Velmi využívané jsou i zobrazovací metody, především ultrazvuk a rentgen břicha. Využívá se i gynekologického a urologického vyšetření. Přestože je k dispozici mnoho vyšetřovacích metod, nelze vždy stoprocentně toto onemocnění určit.

Existují dva druhy léčby apendicitidy. Konzervativní (tradiční) a chirurgická (operativní). Konzervativní léčbou je myšleno zklidnění zánětu nebo jeho iritace (ledování). Pokud nedojde ke zklidnění zánětu, dochází k appendektomii (operativní odstranění apendixu), která probíhá v celkové anestezii (znecitlivění celého těla).

Perforace (prasknutí) apendixu a peritonitida (zánět pobřišnice) jsou nejobávanějšími komplikacemi apendicitidy. Dochází k rozsáhlému zánětu, který ohrožuje nemocného na životě. Může se objevit abces (voda v dutině břišní) nebo vzniknou pozánětlivé srůsty v dutině břišní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Buginka, 23.02.2009

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Onemocnění slepého střevaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­