ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.41
Hodnoceno: 29x Prosím, ohodnoť práci

Černá Hora

Republika Crna Gora, Černohorská republika, má rozlohu 13812 km2. Tento malý přímořský stát se rozkládá na jihovýchodě Evropy. Je to převážně hornatá země, přičemž celé její horstvo spadá pod dlouhý řetězec pohoří Dinarska Planina. Nejvyšší horou je Durmitor, vysoký 2522 m n.m., avšak nachází se zde mnoho jiných vrcholů, přesahujících 2000 m n.m.
Celková délka pobřeží činí 293 km, z toho 73 km tvoří pláže. Pobřeží není členité, až na sever, kde se u hranic s Chorvatskem nachází Boka Kotorska. V horách teče mnoho menších řek, mezi největší patří Zeta, Lim, Komarnica a Tara, která tvoří nejhlubší kaňon - 1300 m.
Největším jezerem je Skadarsko jezero, rozkládající se na ploše 391 km2. Je to národní park tvořící hranici s Albánií. V Černé Hoře jsou další tři horské národní parky; Durmitor, Biogradska gora a nejmenší z nich - Lovćen na pobřeží Boky Kotorske.
Podnebí je v Černé Hoře různé; na pobřeží typické středomořské subtropické, s letními teplotami okolo 34°C, směrem k horám přechází ve vnitrozemské mírné s teplotami okolo 28°C a na vrcholcích hor se mění na drsné vysokohorské, kde se teploty v létě pohybují okolo 20°C.
Samostatná Černohorská republika je v současnosti nejmladším státem na světě, vznikla v červnu 2006. Sousedí na jihu s Albánií, na severovýchodě se Srbskem, na sevozápadě s Bosnou a Hercegovinou a na západě s Chorvatskem. Je omývána Jaderským mořem, které tvoří celou její jihozápadní hranici.
Černohorská republika je rozdělená na 20 obcí a má 662.000 obyvatel. Nejvíce jich žije na pobřeží, směrem do vnitrozemí se hustota zalidnění snižuje. Hlavním městem je Podgorica, žije v ní 173.000 obyvatel a sídlí zde vláda a parlament, současně je nejsilnější stranou sociální demokracie. Mezi další významná města patří Bar, Cetinje, Budva, Kotor a Nikšić, kde se vaří pivo.
Obyvatelstvo tvoří ze 72 % Černohorci, z 13 % Srbové a z 15 % místní muslimové. Úředním jazykem je srbština, jejím dialektem nepatrně odlišná černohorština. Oficiálním náboženstvím je srbské pravoslaví. Jako státní měna zde platí EURO. Národním pokrmem je pljeskavica a grilované čevapi, nejoblíbenějším nápojem je hroznová pálenka - Loza.
Ekonomika nejvíce těží z turistiky, která se soustřeďuje převážně do pobřežních měst Budva, Petrovac a Ulcinj, ve kterém se nachází nejdelší pláž - Velika plaža, dlouhá 13 km.
Dopravu zajišťuje 5174 km silnic a 249 km železnic, přičemž místní letecká společnost Montenegro airlines zase zajišťuje spojení s řadou evropských zemí.
Průměrná měsíční mzda Černohorce činí asi 190 EURO, tedy okolo 5700 Kč. Životní úroveň je zde tedy nižší než u nás, to však neplatí v turistických oblastech o cenách, které jsou mnohdy ještě vyšší než u nás.
Celkově je možno Černou Horu charakterizovat jako malou, krásnou zemi se spokojenými, nepříliš pracovitými obyvateli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Černá Hora







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)