ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.96
Hodnoceno: 77x Prosím, ohodnoť práci

Zimní večer

Stmívá se. Tma už pohltila všechny ulice, jen zářící měsíc a rozsvícené lampy ozařují cestu.
Je vidět, že už přicházejí Vánoce. Vše je pokryté bílou peřinou a vše tiše spí. Sněhová peřina se třpytí. Na každé lampě je rozsvícený i nějaký ten vánoční motiv. Támhle stromeček, jinde hvězda nebo svíčka.
A tu se na obloze rozsvěcují hvězdičky. Tam je první, hned vedle druhá, třetí, a najednou se nedají ani spočítat. Milióny hvězdiček pozorují ten zimní večer a dívají se na těch pár lidiček, co jsou ještě venku a obdivují tu zimní krásu, a říkají si, jak jsme maličcí.
Sníh! Začal padat sníh! Děti ho z oken nadšeně pozorují a těší se, až zítra půjdou ven bobovat nebo sáňkovat. Větší kluci se už těší, až zkoulují nějakou svou spolužačku.
Ale teď už se se sněhem roztrhla peřina. Stromeček na náměstí je celý bílý, spatřit lze jen rozsvícená světýlka. A tu je vidět mladý pár procházející se při té sněhové nadílce. Sníh jim padá do vlasů, ale těm dvěma to nevadí. Mají oči jen pro sebe.
A už je půlnoc. Hodiny na věži odbíjejí dvanáctou hodinu. Pomaloučku přestalo sněžit, vládu nyní převzal Mrazík. Napřed opět trochu pozlobí rybníky, aby už mohli kluci hrávat hokej nebo dívky jen tak kroužit kolem dokola. A pak už se vrhá do svých výtvarných děl na oknech. Teď už by nešel ven asi nikdo. Mrzne, až praští.
Pár odvážlivců se ale našlo. Většinou to byli starší lidé, kteří nemohli spát. Šli odházet tu nadílku sněhu, aby mohli ostatní lidé volně projít a neublížili si.
Odbila jedna hodina v noci. Všude je naprosté ticho. Mrazík dodělává a upravuje svá díla. Opět začalo tenounce sněžit. Celá bílá peřina se pod lampou blýská. Čas pomalu plyne a plyne a plyne.
Ulice se pomalu začínají plnit lidmi, kteří spěchají do práce. Rozsvěcují se první světla v domcích. Vstávají i někteří neposední žáci, kteří zapomněli udělat domácí úkol do češtiny nebo matematiky a honem to napravují.
To už ale svítá. Oblohu zaplnily červené červánky a sluníčko pomalu ukazuje své mocné paprsky. Snížek se třpytí více a více. Děti obdivují výtvory, které na okýnka přes noc nakreslil Mrazík.
Ulice už jsou zaplněné. Žáci a studenti spěchají do svých škol dodělat před hodinou ještě nějaký ten domácí úkol.
Pomalu uplyne den a za chvíli je tu opět večer se svými krásami a půvaby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: blanka.fuc, 18.01.2008

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní večerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­