ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Novinky

­­­­

Tipy, jak si zpříjemnit zkouškové období

4. dubna 2022

Je vaše zkouškové období plné stresu a špatné nálady? Jde o několik týdnů, které neodmyslitelně patří k životu každého vysokoškoláka. Je ale škoda zkouškové období protrpět. Jak si jej tedy více užít? S našimi tipy si vše zpříjemníte.

Nejste sami, kdo během zkouškového období trpí

Zvýšený stres a deprese trápí během zkoušek mnoho studentů. Uvolněný studentský život se ze dne na den promění v úmorné studium a dohánění toho, na co se během semestru nedostalo.

Není divu, že psychika jde „dolů“. Jde o drastickou změnu, na kterou není naše tělo po psychické stránce připravené. K tomu stres z toho, že zkoušku nezvládnete a vaše studium se zkomplikuje.

Abyste situaci změnili, musíte dělat drobné krůčky. Když se ale tato spousta drobností sečte, najednou zjistíte, že zkoušky zvládáte dobře.

Nalaďte se oblíbenou hudbou

Dobrá hudba dělá divy. Při studiu si náladu můžete zlepšit svým oblíbeným songem. Hudební podkres ale může fungovat i pro zkvalitnění studia. Pořiďte si pohodlná bezdrátová sluchátka a nechte si v uších hrát rytmickou hudbu, která vám pomůže se soustředit. Na každého působí něco trochu jiného (D&B, vážná hudba ad.).

Díky správné hudbě dokážete svůj mozek zklidnit a soustředit se, na co potřebujete. V knihovnách či kavárnách navíc díky sluchátkům nebudete vnímat ruch a rozhovory v okolí.

Nesahejte po nezdravém jídle

Vaši depresi mohou prohlubovat i různá drobná „provinění“. Váš jídelníček se najednou skládá z jídel rychlého občerstvení – hranolky, burgery, pizzy, kebaby. Do toho spousta kolových a energetických nápojů. Často touto stravou zajídáme špatné pocity, výsledkem však spíše je, že se cítíme ještě hůře.

Nastavte si pravidla raději tak, že se budete stravovat podle svého běžného jídelníčku. A za pilný studijní den se odměňte například návštěvou oblíbené kavárny či restaurace nebo třeba kopečkem zmrzliny.

Nezapomeňte na fyzickou stránku

Na váš duševní stav má vliv i fyzická aktivita. Nezanevřete na pravidelné cvičení, procházky či běh. Během fyzické aktivity se vám do těla vyplavují hormony, které mají vliv i na vaši náladu a celkovou spokojenost. Pokud dokážete být i během zkoušek fyzicky aktivní, budete se cítit mnohem lépe.

Plánujte, motivujte se a odměňujte se

Zkouškové období zvládnete lépe díky pečlivému plánování. Udělejte si přesný rozpis zkoušek a odhadněte čas studia potřebný k tomu, abyste zkoušku bezpečně zvládli.

Za každou zkoušku se odměňte – třeba několika dny volna, nějakým výletem nebo drobným dárkem. A pokud zvládnete úplně vše, naplánujte si delší dovolenou nebo jinou odměnu, která vás bude doslova hnát za tím, abyste vše dotáhli do zdárného konce.

Ulevte si od povinností

Času je během zkoušek málo, a pokud musíte myslet ještě na své pracovní povinnosti, může toho na vás být příliš. Nakonec to dopadne tak, že budete mít problém se zkouškami i se zaměstnavatelem a jeho klienty.

Buďte otevření a sdělte všem termíny svých zkoušek a svou představu o tom, kdy se budete potřebovat soustředit na výuku. Každý rozumný zaměstnavatel vám vyjde vstříc.

A možná by vám na nějaký čas přišel vhod „mama hotel“. Zejména před nejtěžšími zkouškami je příjemné, když vám někdo uvaří, vypere oblečení apod. Není na tom nic trapného.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku


Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí Mediální zastoupení Tento portál mediálně zastupuje Impression Media,s.r.o.


Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­