ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Young William Paul (*11.05.1955)

­­­­

Chatrč

- podtitul: Kde se tragédie střetává s věčností
- název originálu: The Shack

Missy, nejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, je unesena během rodinného výletu a důkazy o tom, že byla pravděpodobně zavražděna, se najdou v opuštěné chatrči uprostřed oregonské divočiny. O několik let později obdrží Mack, utápějící se v nejhlubší beznaději, podivný vzkaz, který vypadá, jako by byl od Boha, a ve kterém ho pisatel zve na víkend do chatrče. Přestože Mackovi jeho vlastní počínání připadá nanejvýš pošetilé, vrací se jednoho zimního odpoledne na toto místo, aby znovu vkročil do samého středu svých nejtemnějších nočních můr. To, co tam najde, navždy změní jeho život...

Je téměř neskutečné, že se kniha, jíž si její autor původně vytiskl sám pouze v několika kopiích pro svou rodinu a své nejbližší přátele, stala bestsellerem deníku New York Times, přeloženým do 35 jazyků. Chatrč oslovila miliony čtenářů svérázným, ale srozumitelným obrazem Boha, soucitného tváří v tvář velkému zlu. Na mnohé z nich zapůsobil velký smutek hlavní postavy, to strašlivé břemeno, které často doprovází těžkou ztrátu a je tak běžnou součástí lidského údělu, že nás to nutí se ptát: Kde je Bůh, když ho nejvíce potřebujeme? A kdo vlastně je Bůh? Chatrč však není jen knihou o hledání Boha, ale mnohem více příběhem o tom, jak člověk tváří v tvář zlu a bolesti nalézá sebe sama.

Americký bestseller Chatrč napsal William Paul Young v roce 2007, svou osobnost vložil do vypravěče Willieho. Strhující příběh částečně mění lidské chápání Boha a křesťanství vůbec v životním dobrodružství Macka, otce pěti dětí, z nichž nejmladší Missy se na společném výletě dětí a táty ztratí a posléze vyjde najevo, že byla s největší pravděpodobností zavražděna obávaným "Beruškovým" vrahem, který na místě činu zanechává pouze sponku ve tvaru berušky a již takto připravil o život několik dětí. Od té doby je Mack sužován velkým smutkem, pronásledujícím jej od smrti Missy již několik let.

Jednoho zimního dne, kdy manželka Nan odjela s dětmi někam pryč, najde ve schránce záhadný vzkaz: "Jestli se chceš sejít, budu příští víkend v chatrči. Taťka."
Dopis je o to záhadnější, že Taťka je Nanino oblíbené oslovení Boha. Mohlo by to tedy znamenat...? Ale Mackovi přesto - nebo právě proto - vrtá hlavou ještě něco: Proč se v dopise píše právě o chatrči? V ní byly totiž nalezeny zkrvavené šaty Missy a v Mackovi se znovu otevře velká rána způsobená před třemi lety a umocněná vzpomínkou na to, jak ho policie do chatrče tenkrát vzala kvůli identifikaci. Mack se přes stále se stupňující zármutek ze zmizení Missy rozhodne vyzkoušet, co je na tom pravdy, půjčí si auto kamaráda Willieho a do chatrče se vydá. Není si jistý, co všechno může očekávat, ale to, co se tam stane, mu navždy změní život...

Vyčerpáním z toho, jak ho deprese uvnitř sžírá, usne na podlaze. Probudí se sice na stejném místě, ale za krásného letního dne a chatrč vypadá mnohem lépe než předtím. Dopis tedy nelhal.

Paul Young ve své knize Boha představí jako krásnou černošku, která ve svém domě na místě chatrče Macka přivítá samozřejmě ještě s Ježíšem a Duchem svatým - Saraju, světélkujícím a přecházejícím před očima z jedné barvy do druhé. Mack zažije neuvěřitelné příběhy. Taťka s Ježíšem, Duchem svatým i Saraju jsou tři osoby v jedné a jedna osoba ve třech, protkány mezi sebou stříbrnou nití neuvěřitelné lásky a vzájemného respektu. Mack s nimi stráví velice příjemné tři dny za konzumace přímo božským pokrmů, připravované Taťkou, Ježíšem nebo Saraju, plné neuvěřitelně zajímavé konverzace; chvíli přímo s Bohem, chvíli s Ježíšem a chvíli se Saraju. Čas mu utíká velmi rychle, když ho ti tři zaměstnávají nejrůznějšími pracemi, během nichž ho ovšem nenechají nikdy o samotě a věnují se mu co nejvíc. S Ježíšem se mu dokonce povede to, co žádný obyčejný člověk ještě nikdy nedokázal - přejde po vodě. Potom ho Boží syn dovede do jeskyně, kde nechá Macka ve společnosti překrásné hispánky Sofie, která mu zprostředkuje pohled do světa, kde se nyní nachází Missy - a Mack se stane svědkem toho, jak jeho dcera srší štěstím, zatímco si hraje s Ježíšem. Mack po tomto úžasném zážitku zjišťuje, že velký smutek už ho netíží.

A ještě jedna věc mu dokáže Taťkovu laskavost, když Macka přesvědčí, aby odpustil "Beruškovému" vrahovi. Ač je to pro něj velice těžké, nakonec se podvolí - a s Taťkou, Ježíšem a Saraju se potom vydává do jeskyně, jíž si vrah vybral, a nacházejí zde tělo Missy. Pro Macka je to jedna z nejtěžších chvil v jeho životě.

Nakonec se stane svědkem ještě jedné události - Saraju mu na pár minut daruje schopnost vidět stejně jako ona a on potom může sledovat, jak se na louce před domem sejdou tisíce lidí zářících vnitřním světlem a Mack se na ně z dálky dívá, když si všimne, jak se jeden z nich začne chovat podivně. Pomatený muž se záhy ukáže jako jeho otec - a ti dva se konečně vzájemně usmíří a ukončí tak léta trvající neshody po tom, co otcovo chování za Mackova mládí donutilo zoufalého muže k naprosto děsivému činu: otce otrávil jedem na krysy, a byť se tak zbavil hrůzy v jedné podobě, vytvořil si tak ve svém svědomí další neustávající pochybnosti a výčitky za to, co udělal a teprve teď se jich může definitivně zbavit, když zažije zázrak toho, jak si můžou dva lidé odpustit i zdánlivě neodpustitelné chování.

Návrat domů však pro Macka skončí ještě jedním, spíše děsivým překvapením. Nevnímajíce, co se kolem něj děje, stane se obětí dopravní nehody a v bezvědomí skončí v nemocnici. Když si potom vybaví to, co prožil, nikdo neví, zda může věřit muži, jehož mozek na chvíli pracoval úplně jinak a ani sám Mack nějakou dobu neví, zda to všechno byla pravda. Těžko říct, jestli se něco takového ve skutečnosti stalo, ačkoliv autor s tím v předmluvě zachází jako se samozřejmostí.

Jedno ale i po přečtení této knihy zůstává jisté: Taťka tady pro nás vždycky bude.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 24.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Chatrč, Chatrč (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
William Paul Young - ChatrčMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­