ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Voltaire (*21.11.1694 - †30.05.1778)

­­­­

Candide aneb Optimismus (7)

Candide je tzv. filozofickým románem francouzského spisovatele Voltaira, vlastním jménem François-Marie Arouet. Do českého jazyka jej převedl překladatel Jaroslav Šváb, jehož překlad vydalo nakladatelství Odeon roku 1978.

Děj nás v úvodu zavede do Německa na zámek barona Thunder-ten-Tronckla, kde se setkáváme mj. s mladíkem Candidem, optimistickým filozofem Panglosem, jenž Candida vychovával, a také s baronovou dcerou - krasavicí Kunhutou, v níž Candide nalezl zalíbení. Samo jméno Candide je určitou slovní hříčkou, jež má prozrazovat hrdinovu povahu. Ve francouzštině totiž ono slovo označuje prostoduchého člověka ale i neviňátko. Děj se začne pohybovat kupředu, když je Candide nakopán a vyhnán ze zámku právě pro své neskrývané city ke Kunhutě.

A tak Candide začíná své putování po světě, vybaven filozofií doktora Panglosa, podle níž je všechno na světě uspořádáno nejlépe, jak může - doktor Panglos je karikaturou vlivného německého filosofa Gottfrieda Wilhelma Leibnitze, na jehož názory dílo otevřeně útočí. Ve světě se však Candide stále setkává s utrpením svým i jiných lidí. Ale dostává se i do země Eldorádo, kde lidé vyznávají diametrálně odlišné hodnoty než v Evropě a život tam je naprostou idylou. Candide však zemi opouští, neboť se chce setkat s Kunhutou.

Na konci knihy se s ní ožení a začne žít v Turecku s ní, Panglosem, smolařem a pesimistou Martinem, jehož potkal na svých cestách, Kakambem, s nímž se setkal v Jižní Americe a stařenou, jež také zažila mnoho zlého a hodně pomohla Kunhutě.

Společný život těchto lidí zprvu nebyl příliš šťastný, neboť mezi sebou měli různé spory nebo se nudili. Nakonec Candida inspiroval jeden Turek k pořízení zahrady, na níž pak všichni pracovali a měli pro co žít. Panglosa to utvrdilo v jeho optimistické filozofii.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 01.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Voltaire - Candide aneb Optimismus (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)